Budżet domowy – zakup mieszkania

Budżet domowy bardzo często kojarzy nam się z monotonne spisywanie wydatków i zbieraniem paragonów. Obie czynności są bardzo nużące i co gorsze, zabierają nasz cenny czas wolny. Odpowiedzialne zarządzanie budżetem jest często jednoznaczne z oszczędzaniem i wysiłkiem, który musimy włożyć w ograniczanie wydatków. Jak byśmy tego nie nazywali, w domyśle i tak wszystko sprowadza się do wyższego celu, jakim jest oszczędzanie.

Jeśli już jakiś czas czytasz naszego bloga, to domyślasz się, że będę chciała Cię przekonać do zmiany tej opinii. Między innymi przez pokazanie innej perspektywy! 🙂 Zapraszam na przygodę z domowym budżetem!

Budżet domowy – co to jest?

Planowanie budżetu domowego… Dla mnie jest to planowanie marzeń! 😀

Jeśli wyjdziemy z takiego założenia, to nasze decyzje zaczynają wyglądać zupełnie inaczej. Małe zmiany stylu życia okazują się dążeniem do celu, a nie przykrym obowiązkiem odmawiania sobie przyjemności. Gdy mamy określone marzenia i znamy ich wartość, łatwiej zmotywujemy się do działania.

Ktoś może zapytać, jak posiadanie marzeń ma się do zakupu mieszkania? Przecież teraz wszystko będzie szło na jego finansowanie…To przykra prawda. Zakup mieszkania/domu jest jednym z największych wydatków w życiu. Jego wartość pokrywamy z naszych oszczędności, pożyczamy od rodziny lub decydujemy się na kredyt zaciągany w banku.

Przeważnie gdy mówimy o trzeciej opcji, nasze skryte marzenia legną w gruzach. Odkładamy je na ławkę rezerwowych lub trafiają do poczekalni. Powinieneś być jednak świadomy, że jedno z marzeń właśnie realizujesz. Jest nim własne mieszkanie. Pytanie tylko, czy na pewno chcesz albo czy musisz rezygnować z innych? Dlaczego bank jest w stanie zmotywować Cię do oddawania mu znacznej sumy pieniędzy, a sam nie jesteś w stanie zmotywować się do realizacji swoich mniejszych marzeń? Dlaczego nie doprowadzisz do momentu, w którym będziesz mógł maksymalnie zoptymalizować koszt odsetek oddawanych do banku?

Jeśli masz konkretny plan na realizację swoich marzeń, to staną się one coraz bardziej realne. A przynajmniej nie będą już tak bolesne w skutkach! Zobacz jaki metraż wybrać, aby zaoszczędzić?

Budżet domowy – wyznaczanie marzeń

Michał Szafrański w swojej książce “Finansowy Ninja”, przywołuje historię młodego chłopaka, u którego wykryto nowotwór. Niestety diagnoza wykazała, że jest to nowotwór nieuleczalny. Chłopakowi pozostał rok życia.

Może jest to drastyczny przykład… ale co Ty byś zrobił, gdybyś dzisiaj się dowiedział, że pozostał Ci rok życia? Jak ten rok życia chciałbyś przeżyć? Jak wyglądałoby Twoje ostatnie 12 miesięcy?

Jedno jest pewne. Każdą chwilę trzeba konstruktywnie wykorzystać, bo nabiera ona ogromnego znaczenia!

.
.
.
.
.

Uwaga! Zachęcam do zatrzymania się w tym miejscu.. Przygotuj sobie małe karteczki samoprzylepne i długopis. Każdą z odpowiedzi, zapisuj na oddzielnej karteczce.

.
.
.
.

Zastanów się, co w całym swoim życiu chciałbyś jeszcze zrobić?
.
.
.
.
.
Co chciałbyś zobaczyć?
.
.
.
.
.
Co chciałbyś sobie kupić?
.
.
.
.

Czego chciałbyś doświadczyć?
.
.
.
.
.
O czym marzysz?
.
.
.
.

Ze wszystkich wypisanych kartek, wybierz te, które chciałbyś zrealizować przez najbliższe 10 lat.
Następnie z wyselekcjonowanych przez siebie kartek wybierz od trzech do pięciu, które chciałbyś zrealizować już w tym roku. Określ ich wartość lub potrzebne umiejętności do ich spełnienia.

Do każdej z tych 3 rzeczy, przydziel i zapisz sobie konkretne zadania. Mają one określić, co możesz zrobić aby przybliżać się do wybranego celu już dziś. Jeśli to marzenie ma duży kaliber jak np. zakup mieszkania i nie da się ich zrealizować w krótkim czasie – nic nie szkodzi. Poczyniłeś konkretne działania, które nawet jeśli musisz wziąć kredyt, pozwolą Ci zmniejszyć jego kwotę. Tym samym zmniejszą się odsetki, które oddajesz w gratisie do banku. Im wcześniej zaczniesz realizować swój PLAN MARZEŃ, tym sumy i oszczędności będą większe.

Budżet domowy – kontrola wydatków na życie

Budżet domowy pozwoli Ci zorientować się w Twoich życiowych wydatkach. Pokaże na jakie aspekty życia wydajesz najwięcej. Dzięki temu będziesz mógł świadomie podjąć decyzję, czy ten komfort życia jest dla Ciebie akceptowalny/potrzebny. Może jednak wolałbyś zoptymalizować niektóre wydatki na rzecz funduszu odkładanego na Twoje marzenia?

Prowadzenie budżetu domowego to nie tylko spisywanie wydatków. To przede wszystkim pokazywanie pieniądzom drogi, którą mają podążać. Zaplanowany budżet, pomaga zabezpieczyć się w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Analizując swoje wydatki na przestrzeni lat, pozwala również przewidzieć/zaplanować coraz więcej takich zaskakujących zdarzeń. Odpowiedzialne prowadzenie budżetu to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również zdrowia.

Budżet domowy – jak prowadzić?

W internecie znajdziesz z pewnością wiele budżetów domowych. Uważam jednak, że najlepsze będzie stworzenie indywidualnego budżetu, dostosowanego do Twoich potrzeb. 🙂 Osobiście próbowałam działać na gotowych szablonach, stworzonych przez Michała Szafrańskiego i Marcina Iwucia. Jednak ilość aspektów umieszczona przez chłopaków w tabelach, była dla mnie wręcz rozpraszająca. Z pewnością polecam je pod kątem zrozumienia, jak powinien działać budżet domowy. Znajdziecie tam również porady dotyczące planowania wydatków. Otrzymacie również najważniejsze wskazówki mówiące o tym, jak zaplanować system delegowania pieniędzy na konkretne Marzenia :). Na tej podstawie warto stworzyć swój własny schemat, który pozwoli Ci świadomie zarządzać domowym budżetem.

Nie byłabym sobą, gdybym również nie stworzyła swojego szablonu budżetu domowego :).
Jest on przeznaczony dla osób, których aktualnym proritetem jest zakup mieszkania.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj szablon w Exelu do planowania swoich wydatków!

 

 

Kredyt hipoteczny, a budżet domowy

Jeśli prowadzisz budżet domowy od pewnego czasu, to orientujesz się już jaką ilość pieniędzy wydajesz, a jaką zachowujesz co miesiąc. Wiesz ile jesteś w stanie odłożyć. W końcu dochodzisz do momentu, w którym świadomie podejmiesz decyzję o wysokości raty kredytu. Mając oczywiście na uwadze bezpieczeństwo Twoje i Twojego budżetu. Zobacz na jaki kredyt Cię stać?

Jeśli Twoja sytuacja jest stabilna i jesteś przygotowany na scenariusz ewentualnych niepowodzeń, możesz spokojniej zawierać umowę na kredyt hipoteczny. Jeśli zakup mieszkania na kredyt ma się wiązać z wydaniem wszystkich oszczędności, przemyśl czy aby na pewno jest to rozsądna decyzja.

Więcej informacji o prowadzeniu budżetu domowego, znajdziecie na blogach “jakoszczedzacpieniadze” i “FinanseBardziejOsobiste” – prowadzonych kolejno przez Michała Szafrańskiego i Marcina Iwucia.

Powodzenia!

Udostępnij: