Cena mieszkania jako główne kryterium wyboru. Jak sprawdzić rzeczywistą wartość mieszkania?

Podczas zakupu mieszkania cena jest jednym z głównych kryteriów decydujących o wyborze lokalizacji, metrażu, a nawet dewelopera. Jak sprawdzić, czy cena mieszkania odpowiada aktualnym tendencjom rynkowym? Jak upewnić się, że wybraliśmy mieszkanie zgodnie z zasadą złotego środka czyli osiągnęliśmy niezbędną równowagę pomiędzy ceną a naszymi potrzebami? Jak stworzyć punkt wyjścia do negocjacji ceny ze sprzedawcą?

Rzeczywista wartość mieszkania – cena mieszkania jak ją zweryfikować?

Proces poszukiwania mieszkania zazwyczaj rozpoczyna się od przejrzenia ofert na portalach ogłoszeniowych tj. Otodom.pl , obido.pl, rynekpierwotny.pl czy innych mniej popularnych. W zależności od tego czy szukamy inwestycji na rynku wtórnym, czy pierwotnym w grę wchodzą inne portale. Wkrótce opublikujemy dla Was naszą subiektywną ocenę tych portali.

Część ogłoszeń zawiera ceny wyjściowe i jak najbardziej na tej podstawie można stworzyć sobie orientacyjny obraz cen rynkowych. Jednak zazwyczaj są to właśnie ceny wyjściowe za metr kwadratowy, a nie ostateczne, za które mieszkanie może być sprzedane. Jaka jest zatem rzeczywista wartość mieszkania? Możemy ją poznać jedynie z aktów notarialnych, w których widnieje cena ostateczna. Jak wiadomo, dane takie nie są oficjalnie dostępne, ale tutaj z pomocą przychodzi nam Urban.one. To narzędzie, które, w ciągu kilku minut, „przygotuje” dla nas rzeczywistą wycenę mieszkania na podstawie danych z aktów notarialnych (Kiedy podpisujemy akt notarialny? więcej) oraz operatów szacunkowych.

Urban.one – wycena mieszkania

Po wpisaniu adresu inwestycji, która nas interesuje, otrzymamy kompleksowy raport wraz z jej analizą i porównaniem do inwestycji znajdujących się w okolicy. Analiza obejmuje takie aspekty jak: przedział cenowy, wskaźniki płynności rynku, bezpieczeństwa i atrakcyjności otoczenia.

 

 

Dzięki takiemu zestawieniu od razu jesteśmy w stanie zweryfikować, który deweloper ma atrakcyjne oferty, a który zawyża ceny wyjściowe, i, co najważniejsze, określić rzeczywistą wartość mieszkania w danej okolicy. Na cenę mieszkania wpływają również inne czynniki takie jak: wykorzystane technologie budowy, zagospodarowanie otoczenia inwestycji lub standard wykończenia. Jednak dysponując rzeczywistą wyceną mieszkania w okolicy, jesteśmy w stanie świadomie podjąć decyzję i określić, czy za konkretne udogodnienia oferowane przez dewelopera możemy zapłacić 500 zł/m2 więcej.

Wstępna analiza lokalizacji

Wycena Urban.one na pewno pozwala zaoszczędzić czas i wykona za Ciebie pracę związaną z analizą najbliższej okolicy. W raporcie otrzymasz dane dotyczące odległości od najważniejszych punktów komunikacyjnych – metro, tramwaj, przystanek autobusowy czy stacja PKP oraz odległości od ważnych punktów tj. szkoły, przedszkola, punkty medyczne, galerie handlowe czy tereny zielone. Jest to wystarczające zestawienie, by zweryfikować, czy dana lokalizacja odpowiada naszym codziennym potrzebom. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na głębszą analizę wszystkich interesujących Cię inwestycji.

 

 

Analiza bezpieczeństwa okolicy

Kiedy kupujemy mieszkanie dla rodziny, bardzo istotnym wskaźnikiem jest bezpieczeństwo okolicy. Takie dane zazwyczaj są trudno dostępne od ręki. Dzięki analizie Urban.one otrzymamy ocenę bezpieczeństwa danej lokalizacji na podstawie mających miejsce w okolicy zdarzeń np. aktów wandalizmu, pobić czy kradzieży pojazdów.

 

 

Podsumowując, uważam że wycena Urban.one to pozycja obowiązkowa podczas procesu zakupu mieszkania. Możesz dzięki niej:
– zaoszczędzić cenny czas potrzebny na zweryfikowanie danej lokalizacji,
– zdobyć argumenty negocjacyjne do obniżenia ceny mieszkania, które są poparte wiedzą o rzeczywistej wartości mieszkań w okolicy,
– dowiedzieć się, jaką rzeczywistą wartość mają udogodnienia oferowane przez dewelopera i podjąć decyzję, czy chcesz za nie płacić,
– zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny.

To moim zdaniem wartości nie do ocenienia, jeśli podejmujemy decyzję często na całe życie.

 

 

Udostępnij: