Czy doradca kredytowy zawsze dobrze Ci doradzi?

Jeśli planujesz wziąć kredyt, możesz udać się bezpośrednio do banku lub do doradcy kredytowego. W danym banku otrzymasz jedną ofertę dostosowaną do Twojej sytuacji z danego banku. Doradca kredytowy przedstawi Ci natomiast oferty ze wszystkich banków na rynku(jeśli posiada z nimi podpisaną umowę). Jest to z pewnością duża przewaga. Doradcy kredytowi bardzo często potrafią znaleźć dla nas dużo tańszy kredyt. W związku z tym, nie odczuwamy nawet prowizji, którą płacimy za ich usługę.

 

Mogłoby się wydawać, że w tym wypadku nie ma po co iść do banku. Lepiej cały proces kredytowy oddać w ręce doradcy. Tylko pytanie, jakiego doradcy? Czy każdy jest godny naszego zaufania? Czy zawsze zadba o nasze dobro?

 

Jak wygląda konsultacja u doradcy kredytowego?

 

Konsultacja odnośnie kredytu hipotecznego prawie zawsze jest usługą darmową. Przedstawiciel przeprowadza z nami wywiad dotyczący naszej sytuacji finansowej i życiowej. Na tej podstawie przygotowuje dla nas symulacje i zestawienie najlepszych ofert kredytu hipotecznego.

 

Jakie informacje będą potrzebne doradcy kredytowemu? Zobacz tutaj.

 

Doradca może Cię również spytać, czy konsultowałeś już gdzieś swoją zdolność kredytową. Jeśli tak, poprosi Cię o kwotę, aby móc znaleźć jeszcze lepszą ofertę.

 

Kim jest doradca kredytowy?

 

Psychologiem, sprzedawcą, spowiednikiem i pośrednikiem w jednym! Jego głównym celem jest pozyskanie kontaktu do osoby potrzebującej kredytu, a następnie znalezienie oferty wpisującej się w sytuację życiową klienta. Jeśli uda mu się znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że klient zrealizuje usługę/zamówienie na kredyt właśnie u niego!

 

Doradcy kredytowemu nie zależy na konkretnym banku, a na realizacji kredytu. Rozlicza się z bankiem na podstawie prowizji, dlatego dołoży wszelkich starań, aby dopasować się do Twoich oczekiwań.

 

Doradca powiedział, że nie masz zdolności kredytowej?

 

Jest to dla Ciebie sygnał, że nie powinieneś brać kredytu! Banki wyliczając zdolność kredytową, biorą pod uwagę Twoje miesięczne zobowiązania i koszty życia. Przyjmują także średnią krajową pozwalającą na utrzymanie komfortowego stylu życia przez miesiąc. I to nie doradca kredytowy jest zły, że tak wyliczył…. Tylko prawdopodobnie Ty nie jesteś w stanie sprostać obciążeniu kredytowemu lub jesteś na granicy. Zaciągnięcie kredytu w takiej sytuacji, to pierwszy krok do kłopotów finansowych. Pierwszy większy wydatek i będziesz zmuszony do zaciągnięcia kredytu gotówkowego, który… już nie jest “najtańszym pieniądzem na rynku”.

 

Inny doradca kredytowy według tych samych wytycznych wyliczył, że możesz wziąć kredyt?

 

Ty tą wiadomość przyjmujesz z wielką euforią, bo otrzymujesz kredyt na wymarzone mieszkanie. A tak naprawdę powinieneś dopisać sobie dodatkowe zadania do zrobienia, jakimi są: sprawdzenie szczegółowo danych, które doradca kredytowy wpisał w formularz oraz indywidualne zweryfikowanie czy na pewno jesteś gotowy wziąć kredyt hipoteczny.

 

Banki w trakcie swojego funkcjonowania na rynku, na podstawie badań konsumentów wypracowały metody “przewidywania” czy dany klient będzie spłacał kredyt. Nie zależy im na osobie, która weźmie kredyt i za chwile przyniesie mu problemy, zamiast gotówki spłacanej na raty. Bank zarabia na kredytobiorcach przez cały okres kredytowania. Byłoby nielogiczne gdyby sam sobie rzucał kłody pod nogi, dając kredyt osobom nie posiadającym zdolności kredytowej.

 

Sztuczki doradców kredytowych

 

W przeciwieństwie do banku, doradcy kredytowemu zależy tylko na podpisaniu umowy kredytowej. Nie interesuje go, jak będzie wyglądała dalsza historia kredytobiorcy. Często zrobi “wszystko”, aby udzielić nam upragnionego kredytu.

 

Na początek podpowie nam, jak “oczyścić” historię kredytową oraz jak przygotować się do wzięcia kredytu. Opowie również o sposobach oceny banku przyszłego kredytobiorcy. Być może już w tej sytuacji może uda nam się zdobyć kredyt.

 

Jednak zdarzają się “specjaliści”, którzy pomogą nam za wszelką cenę, nawet jeśli będą musieli przekłamać rzeczywistość. Na przykład, aby zwiększyć wyliczenie dochodów wpiszą 2 zamiast 3 dzieci. Zdolność kredytowa z pewnością nam się zwiększy… ale jak wszystkie umowy, tak i umowa kredytowa jest na złe czasy.

 

Konsekwencje złej umowy kredytowej

 

Jeśli podwinie nam się noga lub przytrafi wypadek losowy i nie będziemy mogli dalej spłacać kredytu, bank zanim zgodzi się na jakąkolwiek ugodę/rekompensatę/ wypłacenie ubezpieczenia na nowo zweryfikuje warunki kredytowe. Po paru latach w chwili kryzysu, z pewnością nie będziemy pamiętać “sztuczki”, na którą się zgodziliśmy. Jeśli prawda wyjdzie na jaw, nie mamy prawa do żadnego ubezpieczenia, które mogłoby nam pomóc w spłacie kredytu.

 

Jak wybrać doradcę kredytowego?

 

Zanim wybierzemy doradcę kredytowego, powinieneś sam zdobyć jak najwięcej wiedzy o kredycie. Na tej podstawie będziesz mógł ocenić doradcę kredytowego. Dobry doradca to nie ten co za wszelką cenę da nam kredyt, tylko ten, który dba o nasze bezpieczeństwo i myśli o ochronie w przyszłości.

 

Aby zdobyć taką wiedzę, polecam kurs hipoteczny (link) Marcina Iwucia. Razem z nim poznasz wszystkie wytyczne do wzięcia kredytu oraz za pomocą kalkulatora do kredytów hipotecznych sam przeprowadzisz symulację kredytu. Wybierzesz wersję, która będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Podejmiesz m.in. decyzję, czy bardziej się opłaca nadpłacać raty czy przechowywać je na koncie oszczędnościowym. Wiele dodatkowych informacji istotnych przy kredycie hipotecznym poznacie na kursie :). Polecam!

 

 

 

Zobacz więcej:

Cena mieszkania jako główne kryterium wyboru. Jak sprawdzić rzeczywistą wartość mieszkania?

Jak szukać mieszkania? – określ swoje potrzeby

 

 

 

Udostępnij: