Deweloper – jak sprawdzić wiarygodność

Kupując mieszkanie od dewelopera, obdarzamy go naszym zaufaniem. Wierzymy, że składane przez niego deklaracje są wiarygodne. Mamy również nadzieję, że zakupione mieszkanie będzie odzwierciedleniem naszych ustaleń. W tym zaufaniu, bardzo często bierzemy na siebie zobowiązanie kredytowe. Płacąc dużą dla nas sumę pieniędzy, oczekujemy “bezproblemowego” przejścia przez proces zakupu mieszkania. Nie mówiąc już o późniejszym zamieszkaniu. W tym artykule odpowiemy na pytania: Deweloper – jak sprawdzić wiarygodność, gdzie szukać o nim informacji?

Opinie znajomych Deweloper – jak sprawdzić wiarygodność

Szukanie mieszkania, to idealny moment na “odświeżenie” niektórych znajomości :). Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Najwięcej kontaktów gromadzimy w mediach społecznościowych. Wykorzystując te narzędzia, warto jest popytać znajomych, którzy planują lub kupowali już mieszkanie od danego dewelopera. Zazwyczaj bardzo chętnie podzielą się tą informacją lub polecą innego znajomego, który właśnie kupił mieszkanie. Zadaj im następujące pytania: Co sądzicie o deweloperze X? Czy możecie go polecić? Nic na tym nie tracisz, możesz tylko zyskać 🙂

Opinie znalezione w internecie

Internet przyjmie każdą opinię. Zarówno tą dobrą, jak i złą 🙂 Zdecydowanie częściej pojawiają się oceny negatywne, pisane pod wpływem emocji. Sytuacja ta nie omija również deweloperów, którzy rozczarowali swoich klientów. Przejrzyj lokalne fora internetowe. Wpisz w wyszukiwarkę google’a frazę “nazwa dewelopera opinie”. Możesz także sprawdzić wizytówkę googlowską danego dewelopera. Zobaczysz w niej ocenę wystawianą za pomocą gwiazdek oraz komentarze.

Po zapoznaniu się z opiniami negatywnymi, zweryfikuj ich zasadność. W google wizytówkach możemy podejrzeć, kto udzielił opinii i sprawdzić jego historię ocen. Bądź wyczulony na tzw. “hejterów”, którzy są niezadowoleni ze wszystkiego 🙂 Jeśli nie masz możliwości weryfikacji danej sytuacji, zapytaj o nią samego sprzedawcę i indywidualnie podejdź do oceny jego zachowanie.

Wizyta u wcześniejszych klientów

Bardzo cennym doświadczeniem będzie, odwiedzenie oddanej ostatnio do użytku inwestycji dewelopera. Zwłaszcza jeśli odwiedziny te, będą poparte rozmową z mieszkańcami. Posiadają oni wiedzę z całego procesu zakupu mieszkania. Podzielą się opinią i zwrócą uwagę na krytyczne momenty! Co więcej podpowiedzą w jaki sposób wyszli z ewentualnych kryzysów. Mogą również zdradzić Ci, co by zmienili w swoim działaniu. Można powiedzieć, że jest to gotowa recepta na wyciągnięcie ręki! O co zapytać mieszkańców? – lista pytań

Członkostwa świadczące o jakości usług Deweloper – jak sprawdzić wiarygodność

Na polskim rynku deweloperskim, działa Polski Związek Firm Deweloperskich. Organizacja ta edukuje deweloperów i dba o utrzymanie wysokich standardów obsługi. Deweloperzy, którzy sami sięgają po dodatkową wiedzę i dbają o jakość obsługi, z pewnością są bardziej godni zaufania.Deweloper – jak sprawdzić wiarygodność

 Status prawny dewelopera

Z jednej strony jest to najważniejszy punkt, ponieważ powierzamy swoje pieniądze nieznajomemu podmiotowi. Ważne jest aby prześledzić jego historię prawną. Z drugiej strony umieściłam go na końcu, gdyż w większości przypadków jest on na szczęście spełniany 🙂 Nie zwalnia nas to z obowiązku sprawdzenia tego punktu!

Deweloper – jak sprawdzić wiarygodność? Mamy kilka możliwości:

Deweloper, a CEIDG

Aby zweryfikować informacje zawarte w dokumentach otrzymanych od dewelopera, zajrzyj do bazy CEIDG. Jest to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Zawiera ona wpisy jednoosobowych działalności gospodarczych lub spółek cywilnych prowadzących działalność deweloperską.
Zweryfikujesz w niej status prowadzonej działalności, okres doświadczenia dewelopera oraz kody PKD. Sprawdź czy prowadzona działalność, obejmuje roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych- kod PKD 41.10 i/lub 41.20)

Deweloper, a KRS

Krajowy Rejestr Sądowy (Ministerstwo Sprawiedliwości)- Krajowy Rejestr Sądowy prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz spółek jawnych. Danego dewelopera odszukasz właśnie w wyszukiwarce KRS. Otrzymasz tutaj informacje podobne jak w CEIDG ale wzbogacone treściami o osobach upoważnionych do weryfikacji dewelopera. (zawarte z deweloperem umowy rezerwacyjne lub przedwstępne, wszelkie oświadczenia oraz dalsze pełnomocnictwa powinny zachować formę określoną w KRS). Dodatkowo znajdziesz tutaj wpisy o ewentualnych zaległościach i obciążeniach, a także dotyczące historii sądowej dewelopera.

Krajowy Rejestr Sądowy (Mohttp://konsument.krd.pl/Sprawdz-wiarygodnosc-firmyje Państwo) – uzyskasz tu informacje o powiązaniach osobowych między różnymi spółkami oraz szybką weryfikację numeru KRS. Warto rozeznać się w tym temacie. Powiązania osobowe, często są pokrewne z powiązaniami kapitałowymi. Dzięki temu, obraz dewelopera zobaczysz w szerszym kontekście grupy holdingowej i jej działań na rynku.

Deweloper  – dane w serwisie ochrony konsumenta

Serwis Ochrony Konsumenta– sprawdzisz w nim informację o terminowych płatnościach i aktualnych długach dewelopera. (wymaga bezpłatnej rejestracji przez pierwsze 12 miesięcy).

 

Jeśli wszystkie punkty, które przeanalizowałeś miały wynik pozytywny, możesz być pewny, ze jest do deweloper godny zaufania!

Powodzenia!

 

Zobacz również:

UMOWA DEWELOPERSKA/ REZERWACYJNA

Umowa deweloperska bez aktu notarialnego

CO MUSI ZAWIERAĆ UMOWA DEWELOPERSKA? JAKIE ZAŁĄCZNIKI?

Udostępnij: