Jak kupić mieszkanie? – zachowaj rozsądek

Jak kupić mieszkanie ? – krok po kroku

Kupić mieszkanie … Jak to łatwo powiedzieć i jak łatwo podjąć taką decyzję. Zdecydowanie trudniej jest to zrobić w satysfakcjonujący nas sposób. Nie jest to jednak niemożliwe, a przy zachowaniu zdrowego rozsądku, może nas wręcz uszczęśliwić na długie lata. Zakup mieszkania to często inwestycja na całe życie. Poświęcamy ciężko zarobione pieniądze na stworzenie własnego azylu. Nie tylko nabywamy miejsce, w którym chcemy czuć się dobrze. Być może zapewniamy w ten sposób również przyszłość następnym pokoleniom. Dlatego przy podejmowaniu tak ważnej życiowej decyzji, warto zachować szczególną ostrożność. Szkoda byłoby postrzegać wspólny kąt jako minę nie do rozbrojenia. Zwłaszcza, jeśli takie poczucie miałoby nam towarzyszyć do końca życia.

 

Zakup mieszkania – koszty

 

Często zdarza się, że odłożone przez nas środki pokryją tylko część ceny mieszkania. Zaczynamy się wtedy zastanawiać, skąd pozyskać tak znaczącą sumę. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłaby pożyczka od rodziny lub bardzo bliskich znajomych. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest udanie się do poważnego banku i rozpytanie o nasze zdolności kredytowe. Bardzo ważne jest abyśmy nie ulegli presji czasu oraz potrzebie nagłego zastrzyku gotówki. Może nas to skłonić do skorzystania z natychmiastowej pożyczki na lichwiarski procent, do czego NIE możemy dopuścić. Jak widzicie, od zdecydowania się na kupno mieszkania do realizacji, prowadzi może niezbyt długa, ale kręta droga. Na każdym etapie musimy być ostrożni i wszystko kilka razy sprawdzić, aby nie wypaść z zakrętu. Zanim złożymy podpisy na umowach deweloperskich i zobowiązaniach kredytowych, musimy je dobrze sprawdzić. Co z tego, że wydaje się nam, że orientacyjnie wiemy jak kupić mieszkanie, skoro później będziemy żyć w ciągłym niepokoju przez podpisanie niekorzystnych umów i zobowiązań? Czy chcemy płacić za coś czego finalnie nie otrzymaliśmy? Czy chcemy się “wkopać” w za wysokie raty? Z pewnością nie! Zróbmy zatem wszystko aby wspomniana na początku mina, oznaczała wyłącznie tę przedstawiającą uśmiech na naszej twarzy.

 

Pierwsze kroki zakupu mieszkania

 

Na zakup mieszkania wpływa wiele aspektów. Najczęściej wśród nich wymienia się cenę, metraż i lokalizację. Gdy zrobimy wstępne oględziny podczas targów mieszkaniowych lub przeglądając strony internetowe, powinniśmy zdecydować się na dewelopera. To z nim podpiszemy umowę, która otworzy nam wrota do nowego mieszkania. Żeby jednak niczego nie podpisywać “w ciemno”, warto najpierw sprawdzić czy wybrany przez nas sprzedawca jest rzetelny i kompetentny. Idealnie byłoby gdyby wybrany przez nas deweloper był polecony i wcześniej sprawdzony przez naszych znajomych. Jeśli tak nie jest, to musimy wszystko sprawdzić we własnym zakresie. Pomocne w tym wypadku są opinie użytkowników znalezione w internecie lub te uzyskane podczas rozmowy twarzą w twarz. O tym jak sprawdzić wiarygodność dewelopera, pisaliśmy szczegółowo tutaj:

https://dobrzezamieszkasz.pl/deweloper-jak-sprawdzic-wiarygodnosc

 

Dlaczego kupujemy mieszkanie?

 

Kupno mieszkania jest podyktowane różnymi sytuacjami. Jedni chcą w ten sposób zabezpieczyć swoją przyszłość, drudzy zwiększyć komfort, a trzeci chcą w końcu stanąć na swoim i wyprowadzić się od rodziców. Niezależnie od powodów jakimi się kierujemy, chcielibyśmy aby to mieszkanie było spełnieniem naszych marzeń. Jak kupić mieszkanie, aby  rzeczywiście tak było? Od początku do końca chcielibyśmy mieć wpływ na to gdzie będzie zlokalizowane, jak będzie wyglądało i jak je urządzimy. Nasza w tym głowa, żeby zorientować się na ile możemy sobie pozwolić i czy osiągniemy zamierzony efekt. Z tyłu głowy zawsze miejcie takie równanie: kupić mieszkanie = spełniać marzenia.  Jeśli chcecie upewnić się, że kupujecie mieszkanie idealne dla siebie, przeczytajcie tekst ukryty pod poniższym linkiem:

https://dobrzezamieszkasz.pl/mieszkanie-marzen

 

Jak kupić mieszkanie? – plany a rzeczywistość

 

Mówi się, że mądry Polak po szkodzie. Nikt z nas nie chciałby jednak posłużyć za wzór tego powiedzenia. Jak się tego wystrzec? Po pierwsze powinniśmy mieć świadomość, że kupując mieszkanie nie musimy być (i często nie jesteśmy) ekspertami od wszystkich zapisów prawnych czy architektonicznych. Oczywiście dobrze byłoby gdybyśmy mieli jakiekolwiek rozeznanie w tym temacie. Nie jest to jednak warunek konieczny. A do czego zmierzam… Bardzo często nasze wyobrażenia i plany, spotykają się z trudnościami lub wręcz są niemożliwe do zrealizowania. Zostajemy brutalnie sprowadzeni na ziemię, a nasze marzenia błyskawicznie weryfikuje rzeczywistość. Wynika to z tego, że nie każdy układ czy też rozmiar mieszkania, będzie odpowiedni dla naszych aranżacji. My jako klienci i przyszli użytkownicy, mamy prawo nie znać się na wszystkich pomiarach i rozplanowaniach. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, a czasami nie jesteśmy świadomi niektórych rozwiązań. Dlatego zanim stwierdzimy, że po świetnej aranżacji należy od razu kupić mieszkanie, powinniśmy się wcześniej upewnić czy nasze projekty uda się wcielić w życie.

 

Już teraz mamy dla Was zestaw artykułów, które pomogą zweryfikować marzenia:

Budżet domowy – zakup mieszkania

Kredyt mieszkaniowy – na jakie mieszkanie Cię stać?

 

Wkrótce: Czy warto konsultować rzut z architektem wnętrz?

 

—-

Udostępnij: