JAK STWORZYĆ MIEJSCE DO PRACY W MIESZKANIU, GDY BRAK PRZESTRZENI NA GABINET?

Home- office z doskoku dla pracowników korporacji, czy regularne miejsce pracy dla freelancerów, którzy nie przepadają za tłokiem co-workingu. A może miejsce do spokojnego porządkowania firmowych papierów dla tych, którzy działają w małym biznesie? Nieważny powód – domowe biuro przydaje się nadzwyczaj często.  Warto wygospodarować na nie przemyślane miejsce, jeszcze zanim papiery zawalą stół w jadalni, a wideokonferencja z szefem czy klientem przerodzi się w komedię z brudnymi garnkami w tle.

Jeśli najczęściej kupowane mieszkania w Polsce mają 2 lub 3 pokoje- zupełnie nie dziwi, że mało kto pozwala sobie przeznaczyć jeden z nich na osobny gabinet. Wydzielony, zamykany pokój do spokojnej pracy jest marzeniem wielu, ale nie musi stanowić jednego sposobu na możliwość komfortowej pracy w domowym zaciszu.

 

Zacznij od biurka

 

Najprostszy sposób, szczególnie w mieszkaniach już urządzonych to oczywiście znalezienie miejsca na małe biurko czy sekretarzyk. Dla komfortu pracy ważna jest tak samo jego forma, ergonomia jak sama możliwość rozdzielenia funkcji domowych od zawodowych. Warto zadbać, żeby był też spójny z całością aranżacji pomieszczenia. Wstawienie surowego biurowego mebla do przytulnego domowego gniazdka będzie funkcjonalne w chwili korzystania, ale niezmiernie irytujące przez resztę czasu. Biurek czy stolików jest tak wiele- że z łatwością można wybrać coś pasującego do każdego wnętrza. Pamiętaj, że możesz wybrać mebel, który na pierwszy rzut oka wcale nie kojarzy się z pracą.Kącik biurowy wygospodarowany w salonie. Źródło: www.nidus.co


Lokalizacja


Na lokalizację biurka warto spojrzeć praktycznie. Jeśli planujesz spędzać przy nim długie godziny – pamiętaj, że przyjemniej pracuje się w świetle dziennym. Jeśli pracujesz przy komputerze – pamiętaj o dostępie do gniazdek elektrycznych i sieci. Jeśli masz dużo dokumentów czy sprzętów, które musisz mieć w zasięgu ręki – ustaw je w sąsiedztwie dużego regału. Kiedy elementem twojej pracy są wideokonferencje – ustaw je tak, by za plecami nie widać było twoich prywatnych bibelotów ani codziennego bałaganu. Przyjrzyj się także mniej oczywistym miejscom w mieszkaniu – może niezagospodarowany kąt w korytarzu okaże się idealnie pomieścić twoje prywatne miejsce pracy? Ustawienie biurka w sypialni pozwoli łatwo schować je za zamkniętymi drzwiami, gdy wpadną niezapowiedziani goście. Salon będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli idąc spać, chcesz zdystansować się od zawodowych obowiązków.

 

Krzesło


Tym co może zdradzić funkcję twojego niepozornego kącika jest techniczne biurowe krzesło, które w salonie czy sypialni będzie wyglądać kuriozalnie. Zastanów się dobrze, czy na pewno go potrzebujesz. Jeśli pracujesz w domu dziennie godzinę czy dwie- możliwe, że regulacja oparcia i siedziska w 4 kierunkach nie jest ci potrzebna, a swoją funkcje dobrze spełni mebel wygodny, ale mniej surowy w formie. Może uda się, żeby pasował do tych, które są w jadalni? A może lubisz pracować z laptopem na kolanach i w zupełności wystarczy ci wygodny, głęboki fotel, w którym dodatkowo wygodnie poczytasz książkę, lub obejrzysz ulubiony film? W przypadku foteli- nie bój się uzupełnić go podnóżkiem- niekiedy bardziej niż hiper-ergonomiczny fotel naszemu zdrowiu służy częsta zmiana pozycji pracy.

 


Duży fotel o wysokości umożliwiającej pracę przy biurku, który po obróceniu staje się fotelem telewizyjnym. Źródło: www.nidus.co

 

Tabula rasa- projektujemy od podstaw

 

W uprzywilejowanej sytuacji są wszyscy, którzy o miejscu do pracy myślą już na etapie projektowania swojego mieszkania. Rozwiązania szyte na miarę, z wykorzystaniem współczesnych możliwości technicznych, mebli na wymiar i szerokiego asortymentu wyposażenia dają niemal nieograniczone pole działania. Wystarczy ustalić swoje priorytety – lokalizację, nasłonecznienie, prywatność, tło, rodzaj preferowanego oświetlenia. Kolejno – uwzględnić miejsce w projekcie elektryki by miało niezbędne zasilanie. Formę dopasować do sposobu użytkowania, pamiętając o towarzyszącym miejscu do przechowywania. Wybrać ulubione wysokości, ilość potrzebnej powierzchni i voila! Możemy stworzyć miejsce do pracy funkcjonalnie i estetycznie nie odbiegające od prywatnego gabinetu.

 


Miejsce pracy zintegrowane z zabudową kuchenną. Krzesło z jadalni bo obróceniu od głównego stołu- staje się krzesłem biurowym. Źródło: www.nidus.co

 

Udostępnij: