Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Nieruchomości są popularnym sposobem na lokowanie oszczędności. Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny, oferują szereg ciekawych możliwości dla potencjalnego inwestora. Sam zakup to jednak za mało, by mieszkanie zaczęło przynosić zyski. Co zrobić, żeby w pełni wykorzystać potencjał posiadanej nieruchomości w kontekście najmu? Jak przygotować mieszkanie na wynajem?

OKREŚL PROFIL NAJEMCY

Warto już na starcie założyć, do kogo kierujemy naszą ofertę. Naturalnym jest, że innego mieszkania będą potrzebowali studenci, innego para, a jeszcze innego będzie szukać rodzina z dziećmi.

Na początek, każdy z nich będzie miał różne preferencje dotyczące lokalizacji i z pewnością warto wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Mieszkanie przy uczelni nie musi być świetnie skomunikowane z resztą miasta, by stać się doskonałą lokalizacją dla studentów. Posiadając nieruchomość w sąsiedztwie licznych miejsc pracy, np. biurowców, ofertę warto skierować do singli lub par pracujących w pobliżu. Głośna szkoła, przedszkole czy plac zabaw w okolicy mogą zniechęcić wielu, ale przyciągną rodziny z dziećmi.

Kolejny krok to struktura mieszkania układ funkcjonalny. Jeśli mamy możliwość naniesienia zmian lokatorskich w nowym budynku, lub planujemy przeprowadzić generalny remont w takim z drugiej ręki, to jest to świetna okazja, by plan mieszkania idealnie dostosować do naszego potencjalnego najemcy. W przypadku braku możliwości zmian, profil użytkownika trzeba dopasować do istniejących warunków.

Wynajmując mieszkanie studentom będziemy potrzebować osobnych, niezależnych pokoi, ogólnodostępnej kuchni z jadalnią oraz łazienki. Podwyższając standard lub ilość pokoi, można wydzielić dodatkową przestrzeń wspólną np.typu salon. Ilość pokoi będzie zależeć od metrażu, kształtu mieszkania i ilości okien, a im większa powierzchnia, tym większa opłacalność przedsięwzięcia. Pokoje jednoosobowe mogą być niewielkie (zależnie od układu, niezbędne minimum warto określić na 6-8 m²), dwuosobowe – min. 10-12m². Pokoje dla jednej osoby są bezpieczniejszym wyborem i najłatwiej znaleźć dla nich najemców, ale jeśli kształt mieszkania nie pozwala na wyodrębnienie tak małych pomieszczeń,- przy dobrej aranżacji można uzyskać wygodne i funkcjonalne pokoje dwuosobowe. Można przyjąć, że 1 łazienka jest w wstanie obsłużyć 3-4 lokatorów. Jeśli pokoi lub mieszkańców będzie więcej, niezbędne będzie jest kolejne pomieszczenie sanitarne.

Dla pracującej pary czy singla idealne będzie mieszkanie jedno lub dwupokojowe. W tym przypadku pomieszczenia nie muszą być całkowicie niezależne – salon może łączyć się z aneksem kuchennym, a sypialnia, zależnie od kształtu mieszkania, może mieć wejście z salonu, lub nawet stanowić jego wydzieloną część. Łazienka nie musi być duża, ale powinna być funkcjonalna. Miłym dodatkiem jest również garderoba, która w niewielkich mieszkaniach pozwala okiełznać problem przechowywania.

Większe mieszkania wynajmowane bez rozdziału na pojedynczych najemców będą dobrym rozwiązaniem dla rodziny. W tym przypadku gdy pokoi jest już kilka, kluczowe staje się strefowanie powierzchni- czyli podział na część otwartą i prywatną. O ile kuchnia, salon i jadalnia mogą być połączone i dostępne od wejścia, o tyle wszystkie sypialnie powinny być funkcjonalnie oddzielone lub odsunięte od wzroku niepowołanych gości. Część otwarta powinna mieć dedykowaną małą łazienkę lub toaletę z umywalką, część prywatna – komfortową pełnowymiarową łazienkę.

USTAL PRORITETY MIESZKANIA NA WYNAJEM

Myśląc o wyposażaniu mieszkania inwestycyjnego oraz planując budżet na to przedsięwzięcie, należy zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy i czego oczekujemy od tej inwestycji.

Prawdopodobnie najbardziej pożądaną cechą mieszkania na wynajem jest bezobsługowość. Jak to osiągnąć? Pomaga zainwestowanie w produkty wykończeniowe dobrej jakości, które zdejmą nam z barków konieczność ciągłej naprawy i ewentualnych dużych remontów. Począwszy od farb – wybierając te zmywalne (nie tylko z nazwy), mamy możliwość szybkiego i nieuciążliwego odświeżenia ścian przy zmianie lokatorów poprzez ich umycie, a nie przemalowywanie. Stosując podłogę o zwiększonej wytrzymałości (np. taką dedykowaną nawet obiektom publicznym) nie będziemy musieli martwić się o jej szybkie zniszczenie. Jeśli standard mieszkania pozwala na podłogę drewnianą, warto rozważyć produkt wykończony nie lakierem, ale olejowoskiem, na którym potencjalne rysy znikają po  odświeżeniu polegającym na nałożeniu produktu raz do roku. Wybierając meble tapicerowane, należy uwzględnić w ich wykończeniu materiał zarówno odporny na użytkowanie (wysoka klasa ścieralności) jak i na zabrudzenia – taki który nie wchłania wilgotnych produktów lub daje możliwość zapierania bez powstawania plam.
Niewątpliwie ważnym elementem są również koszty wyposażenia i eksploatacji. Decydując o budżecie na urządzenie mieszkania, należy jasno określić, do jakiego typu najemcy kierujemy ofertę. Czy będzie to oferta dla najemcy, którego przekonamy tylko bardzo niską ceną? Ktoś, kto za przeciętny komfort użytkowania oczekuje uśrednionej ceny? Użytkownik, którego chcemy  ozyskać szybko niebanalną ofertą? Czy np. klient firmowy z sektora premium, oczekujący najwyższej jakości za odpowiednio wysokie stawki.

ZACHOWAJ NEUTRALNOŚĆ LUB WYRÓŻNIJ SIĘ

Urządzanie mieszkania na wynajem, jeśli nie znamy jeszcze jego mieszkańca, jest wyzwaniem. Są jednak dwa sposoby pozwalające zmaksymalizować szanse na szybkie znalezienie lokatora.

Pierwsza metoda to stworzenie przestrzeni na tyle neutralnej, by każdy poczuł się w niej dobrze i już na pierwszy rzut oka umiał sobie wyobrazić siebie jako jej użytkownika. Popularnością cieszą się mieszkania jasne, dobrze zorganizowane i przestronne (nie zagracone). Ważnym elementem jest spójność całości – to że łazienka kryje się za drzwiami, nie znaczy, że może być w oderwaniu od tego, co dzieje się w reszcie mieszkania. Nie warto też podążać ślepo za tymczasowymi trendami. Lepiej zainwestować w dobrą jakość i ponadczasowe wzory, które będą tak samo popularne nawet w następnej dekadzie.

Inwestując w miejscach, gdzie konkurencja w najmie jest duża, można rozważyć drugą opcję wyposażenia – taką, która przyciągnie najemcę nietuzinkową aranżacją. To rozwiązanie wymaga większej uwagi, a najlepiej doświadczenia na etapie projektu, ale pozwala też stworzyć ofertę pozytywnie wyróżniającą się w morzu ogłoszeń. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w najmie krótkookresowym, ale zyskujące na popularności także w mniejszych mieszkaniach oraz ofertach dla studentów. Ciekawy projekt pozwala mieszkaniu się wyróżnić, a co za tym idzie, skrócić czas poszukiwania lokatora oraz uzyskać większą kwotę z najmu.

 Porównanie kosztów wyposażenia mieszkania na wynajem, znajdziesz tutaj
 

 

 

 

Udostępnij: