Jasne mieszkanie – jak kupić?

W ostatnim czasie na rynku mieszkaniowym roiło się od ofert. Największym wzięciem cieszyły się jasne mieszkania, które sprzedawały się jak gorące bułeczki. Inwestycje znikały z rynku zaraz po publikacji na stronach deweloperów lub nawet wcześniej, jako oferty wyciągane “spod lady”. Dlaczego jasne mieszkanie cieszy się takim popytem mimo wyższej ceny?

Jasne mieszkanie – wpływ na samopoczucie

Nie od dziś wiadomo, że człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje słońca. Wpływa ono na produkcję witaminy D oraz ogólne samopoczucie. Brak dopływu promieni słonecznych, powoduje spadek naszej energii oraz efektywności w ciągu dnia. Spędzając cały dzień w pracy, w dużej mierze jesteśmy pod wpływem światła sztucznego. Dlatego przy zakupie mieszkania, tak dużą wagę przykładamy do jego położenia względem stron świata. Niezwykle ważny jest również odpowiedni poziom nasłonecznienia pomieszczeń w domu.

Kiedy mieszkanie jest najbardziej nasłonecznione?

Większość osób na to pytanie od razu bez wahania odpowie: z ekspozycją okien na południe i zachód. Jednak czy na pewno dla każdego takie ułożenie mieszkania będzie idealne?

Drugim aspektem wpływającym na nasłonecznienie pomieszczeń jest wielkość okien. Aby zapewnić mieszkańcom dopływ większej ilości światła, deweloperzy stosują okna sięgające od podłogi do sufitu. Dodatkowymi rozwiązaniami są przeszklone balkony. Aktualnie są to bardzo modne zastosowania, podyktowane lepszą funkcjonalnością dla mieszkańców.

Czy mieszkanie południowo-zachodnie jest najlepsze?

Okazuje się, że nie zawsze. Standard mieszkań zachodnich oraz południowo-zachodnich został przyjęty dla osób o tradycyjnym trybie pracy, które najczęściej w godzinach 9:00-17:00, spędzają czas w pomieszczeniu. Osoby te mają szansę skorzystać z promieni zachodzącego słońca i czerpać z niego energię do dalszych aktywności.

W dzisiejszych czasach różnorodność zawodów oraz trybów pracy jest tak duża, że określenie “jasne mieszkanie” nabiera innego znaczenia dla każdej z osób.

Osoby pracujące w domu lub na drugą zmianę, będą doceniać słońce wschodnie oraz południowe. Będzie ono nadawać im energii podczas pracy. Wieczory spędzają poza domem, dlatego słońce zachodnie nie jest dla nich wartością.

Wybierając mieszkanie, warto przeanalizować swój tryb dnia i na jego podstawie określić korzystne kierunki świata.

Czy mieszkanie północne jest najgorsze?

Rzadko możemy spotkać się z sytuacją, w której mieszkanie jest całkowicie skierowane na północ. Zazwyczaj są to lokale zachodnio, południowo lub wschodnio-północne. Przed mieszkaniami stricte północnymi chroni nas wymóg prawny, który reguluje nasłonecznienie mieszkania. Według ustawy, przynajmniej jedno z pomieszczeń w mieszkaniu powinno mieć zapewniony trzygodzinny czas nasłonecznienia w dniach równonocy , tj. 21 marca i 21 września.

Wymóg ten zazwyczaj nie jest wystarczający dla komfortowego funkcjonowania, dlatego z pewnością będą to mieszkania o najniższej cenie. Mieszkania północne będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują, przemieszczają się lub stosunkowo mało czasu spędzają w domu. Tylko takie osoby osiągną sprawiedliwy kompromis między ceną a jakością.

Mieszkania z kierunkiem północnym będą również dobrym rozwiązaniem dla osób o szczególnej wrażliwości na słońce. Docenią je również Ci, którzy unikają nagrzewania się pomieszczeń. Bardzo często są wyborem również tych, którzy dotychczas mieszkali w ekspozycji południowej i od wczesnej wiosny do końca lata zmagali się właśnie z nagrzanymi pomieszczeniami. Dyskomfort sprawiały im zbyt wysokie temperatury.

Układ mieszkania względem stron świata? To nie wszystko!

Bardzo istotnym aspektem przy wyborze nasłonecznionego mieszkania jest również otaczająca je zabudowa oraz zieleń. Wybierając jasne mieszkanie zwróć uwagę, czy nic Ci nie przysłania wymarzonego zachodniego słońca, które widać na rzucie. Dowiedz się czy w przyszłości nie ma planów związanych z budową nowych inwestycji obok!

Wybierając piętro swojego nowego mieszkania, przeanalizuj plany zabudowy sąsiedniej. Niestety nie jesteś w stanie w 100% tego przewidzieć. Jeśli jednak nasłonecznienie ma dla Ciebie duże znaczenie, przeanalizuj wszystkie dostępne źródła!

Dla mieszkań na niskich piętrach prócz otaczającej zabudowy, bardzo istotnym problemem jest wysoka zieleń. Drzewa skutecznie potrafią powstrzymywać dopływ światła 🙂

 

Zapisz się do newslettera, a już wkrótce otrzymasz od nas dostęp do pytań.
Pomogą Ci one podjąć w pełni świadomą decyzję, odnośnie wyboru najlepszej ekspozycji dla Ciebie.

Już dziś mamy dla Ciebie: Ebook – Najczęściej popełniane błędy przy zakupie mieszkania

 

 

Zobacz również:

Kredyt hipoteczny – na jakie mieszkanie Cię stać?

Rzut mieszkania – czy warto konsultować z architektem?

 

 

 

Udostępnij: