Mieszkanie marzeń – jak je znaleźć?

W życiu wielu osób przychodzi taki moment, w którym decydują się na opuszczenie domu rodzinnego lub chcą się uwolnić od więzów wynajmu. Przygotowując się do samodzielności i nabycia własnych czterech ścian, zaczynamy w głowie snuć wyobrażenia o naszym pierwszym lub nowym lokum. Mieszkanie marzeń zazwyczaj jest definiowane jako schludne i urządzone w konkretnym stylu. W środku znajduje się zazwyczaj wiele przestrzeni, a każdy może liczyć na swój pokój. Oczami wyobraźni widzimy także poukładane zabawki dziecka. Pełnię szczęścia zapewnia nam piękny widok za oknem, dobry dojazd i tak dalej, i tak dalej… Każdy z nas ma jednak z pewnością inny obraz tego WYMARZONEGO mieszkania 🙂

Zauważcie, że często gdy opisujemy Mieszkanie Marzeń, to najłatwiej jest nam się skupić na aspektach związanych z jego wyglądem lub ogólnym opisem lokalizacji. Nikt nie opisuje, że moim marzeniem jest mieszkanie 48m2, lub mieszkanie przy parku o wielkości 2ha. Jeśli mamy opisać konkretne aspekty na myśl przychodzi nam: styl i każdy poszczególny element, który sprawi, że poczujemy się w nim dobrze. Czy będziemy w stanie się w nim zrelaksować i miło spędzać czas ze znajomymi, lub czy będzie w ogóle gdzieś miejsce na wyjście z pupilem?

Dzieję się tak z prostej przyczyny. Takie ogólne obrazy najczęściej zostają nam podrzucone przez media 🙂 Większość z nas kojarzy wizję szczęśliwej rodziny siedzącej na dużej kanapie. Spędzają razem czas na planszówkach lub szukają czegoś wspólnie wpatrzeni w monitor laptopa. Za nimi majaczy ściana z czerwonej cegły i ciepłe światło wypełniające pomieszczenie. Kilka takich zabiegów i efekt przytulnego wnętrza gotowy. Innym przykładem może być spacer z psem. Słoneczny dzień, kadr na duży obszar zieleni. To właśnie na podstawie takich inspiracji podświadomie stwierdzamy, że tutaj nam będzie się dobrze żyło 🙂

Mieszkanie marzeń – co to oznacza?

Mówi się, że ostatni będą pierwszymi, a pierwsi – ostatnimi. Dokładnie tak samo jest z projektem wnętrza. Jego ogólny zarys kształtujemy sobie w głowie na samym początku procesu związanego z zakupem mieszkania. Niestety, w rzeczywistości aranżacja wnętrza jest ostatnim elementem jaki trzeba będzie wykonać. Co więcej, nasz pomysł w międzyczasie może ulec zmianie. Na szczęście dzięki szerokiej ofercie dekoratorskiej, bardzo często wymarzony styl, możemy zaadaptować w prawie każdym mieszkaniu 🙂

Zakup mieszkania – określenie potrzeb

Projekt wnętrza z pewnością jest ważny, abyśmy mogli dobrze poczuć się w danym mieszkaniu. Patrząc jednak z perspektywy wyboru mieszkania, nie jest on najważniejszy. Bardzo często ten pierwszy etap poszukiwania mieszkania jest potraktowany z przymrużeniem oka. Jeśli nie zostanie on przez nas zgłębiony i poddany dokładnej analizie, to w przyszłości możemy odczuć negatywne skutki naszego zaniechania. Po pewnym czasie nietrafiony wybór mieszkania, obciążonego kredytem, może stać się nawet utrapieniem.

Osoby przymierzające się do nabycia mieszkania, intuicyjnie planują jego zakup w okolicy aktualnego miejsca zamieszkania. Odnośnie wielkości mieszkania, pod uwagę biorą najczęściej przedział od 50 do 70 m2. Zależy im również na tym, aby było przystosowane do ewentualnego powiększenia rodziny. Ważny jest również łatwy i szybki dostęp do komunikacji miejskiej. Można powiedzieć, że mieszkanie spełniające te wszystkie punkty, będzie idealne dla każdego młodego małżeństwa. Czy aby na pewno będzie to Twoje mieszkanie marzeń? Pamiętaj, że inwestycja, której się podejmiesz ma Ci służyć na lata. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili uniesienia. Swoje założenia skonfrontuj z następującymi pytaniami: Czy przyjęty standard jest skrojony na Twoje potrzeby? Czy jest dostosowany do Twoich aktualnych warunków finansowych? W jakim okresie czasu, będziesz mógł w pełni wykorzystać udogodnienia i metraż wybranego mieszkania?

Jeśli po przeczytaniu tych pytań zapaliła Ci się w głowie czerwona lampka, to warto na chwilę przystopować. Przeanalizuj spokojnie kwestie, które zapaliły w Tobie iskrę niepewności lub zainteresowania. Nie warto przecież podejmować decyzji po omacku lub dlatego, że w pierwszym momencie wydaje nam się to dobre. Poczujesz się zdecydowanie lepiej, jeśli staniesz się w stu procentach pewny co do słuszności swoich preferencji. .

Mieszkanie marzeń – projekt wnętrza

Czy już wiesz jak dokładnie zaaranżujesz każdy metr swojego mieszkania? Czy decydując się na większe mieszkanie masz na nie dokładny plan? bo bank już ma plan na Twoją spłatę 😉

Zobaczcie jak wzrosną koszty przy mieszkaniu o jedyne 7m2  większym (do wyliczeń dla uproszczenia przyjęliśmy koszt 1m2= ok. 7000zł):

 

 

Źródło: Kurs hipoteczny – Marcin Iwuć

 

Każdy sprzedawca zawsze będzie Cię namawiał do kupna większego mieszkania. Swoje przekonania będzie motywował przyszłym powiększeniem się Twojej rodziny i dbałością o wygodę. Z kolei każdy konsultant kredytowy zrobi wszystko, aby maksymalnie zwiększyć Twoją zdolność kredytową. Bardzo to uprzejme z ich strony, bo przecież chcą stworzyć dla Ciebie najlepszą ofertę mieszkania Twoich marzeń 🙂 Tylko czy świadomie chcesz uzależniać się całkowicie od banku? Czy na pewno “prestiżowa” lokalizacja jest Ci potrzebna do szczęścia? Czy zgadzasz się na to, że powiększając mieszkanie o dosłownie kilka metrów, oddasz do banku np. od 50 do 100 tysięcy zł więcej?

Odwracając pytanie: czy Twoim marzeniem jest kupić 7 m2 za 84 900 zł? 🙂 Bo tak naprawdę tyle za to wymarzone 7 m2 będziesz musiał oddać bankowi, czyli 1 m2 za ponad 12 100 zł, każdy metr ma kolosalne znaczenie 🙂 a dodatkowo jest to metr, który prawdopodobnie jeszcze nie wiesz jak dokładnie wykorzystasz…

Mieszkanie marzeń, a zdrowy rozsądek

Chciałabym Cię zaprosić do pewnej zabawy. Pomoże Ci ona określić cechy idealnego mieszkania oraz ułożyć je w skali ważności dopasowanej do Ciebie. Dzięki temu, na spotkaniu ze sprzedawcą będziesz pewny i świadomy swoich decyzji. Nie będziesz się już zastanawiał na ile ważne dla Ciebie są dodatkowe metry, udogodnienia czy prestiż danego mieszkania.

Wygospodaruj ok. 30-60 min na przeanalizowanie swojej sytuacji. Odłóż na bok telefon, Facebooka i inne rozpraszające urządzenia bądź aplikacje. Obiecuję, że nie będzie to stracony czas. Zaufaj mi 🙂

Czeka Cię kilka zestawów pytań dotyczących Twojego trybu życia i planów. Swoje odpowiedzi zapisuj na karteczkach samoprzylepnych, lub po prostu układaj je na stole. Ważne jest, aby każda odpowiedź była umieszczona na osobnej kartce. Staraj się, aby Twoje odpowiedzi były konkretne i szczegółowe. Każdemu pytaniu towarzyszy wskazówka, podpowiadająca jak skonkretyzować daną informację.

Zestawy pytań podzielone są na działy: LOKALIZACJA, OKOLICE, BUDYNEK I MIESZKANIE MARZEŃ. Odpowiedzi na każdy dział układaj w inną grupę. Będzie to potrzebne do dalszej analizy.

Zapisz się na nasz newsletter, a otrzymasz na emiala zwrotnego
z zestawem pytań do analizy swoich potrzeb!

 

 

Jeśli nie posiadasz pełnych informacji o jakimś miejscu, to polecamy ich poszukać i doczytać. Bardzo istotne jest, aby przed dalszym krokiem mieć pełen obraz swoich wytycznych.

Zrobione? To świetnie! Kawał porządnej pracy za nami, aczkolwiek to dopiero początek 🙂

Określenie potrzeb – wartość

Gratulacje dla osób, które dotarły aż tutaj! Mam nadzieję, że już teraz macie swoje przemyślenia i bardziej sprecyzowane oczekiwania Waszego mieszkania marzeń. Być może coś było dla Was nowe lub nieoczywiste, przez co wcześniej na to nie wpadliście. :). Jeśli tak, to swój cel osiągnęłam. Ale nie pozostawiam Was samych z tą masą kartek.

Powinniście mieć cztery grupy: LOKALIZACJA, OKOLICE, BUDYNEK I MIESZKANIE. Zgadza się?

Teraz odgradzamy te kartki pionową linią. Z każdej grupy wybieramy po osiem, które uważamy że są dla nas najważniejsze i przekładamy za linię. Dzięki temu wybierzemy cechy lokalizacji, otoczenia, budynku i mieszkania, bez których nie będzie nam się żyło komfortowo.

Stawiamy kolejną pionową kreskę i teraz wybieramy (z tych 32) po 3 cechy, które uważamy za obligatoryjne w naszym Mieszkaniu Marzeń.

BRAWO! W tym momencie stworzyliśmy obraz naszego mieszkania. Dokonaliśmy również podziału cech, ze względu na ich ważność dopasowaną do NASZYCH potrzeb. Co z tą wiedzą możemy teraz zrobić?

 

Określenie potrzeb – dlaczego warto?

 

Kartki, które macie po prawej stronie to wytyczne, które MUSI spełniać Wasza nowa LOKALIZACJA, OKOLICE, BUDYNEK i MIESZKANIE MARZEŃ. Są to cechy, które możemy wpisać w wyszukiwarki mieszkań. Jeśli nie znajdziemy takich kategorii, to koniecznie pamiętajmy o nich podczas analizy ogłoszeń.

 

Druga kolumna to cechy, które są dla nas ważne, ale ich występowanie możemy negocjować 🙂 Możemy tu iść na małe ustępstwa, ze względu na atrakcyjniejszą cenę lub inne atuty. W kolejnym artykule pokażę Wam propozycje ustępstw, na jakie można iść ze sobą w konkretnych sytuacjach 🙂

 

Trzecią kolumnę traktujmy jako przeważanie szali przy podejmowaniu ostatecznej decyzji 🙂 Jeśli mamy przykładowo trzy równie atrakcyjne oferty, występowanie tych cech w danym mieszkaniu z pewnością będzie na jego korzyść 🙂

 

Powodzenia!

Koniecznie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami! Jeśli wpadniecie na pomysł dodatkowych pytań określających mieszkanie marzeń, lub problemów z którymi się borykacie – koniecznie dajcie znać 🙂 Z chęcią dodamy je do listy!

 

Zobacz również:

Oferty mieszkań – gdzie szukać?

Jaki metraż mieszkania wybrać? Określ swoje potrzeby

 

Udostępnij: