Oferty mieszkań – gdzie szukać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy określić cel naszych poszukiwań. Będziemy szukać mieszkania dla siebie, czy pod wynajem? W innym miejscu będziemy szukać oferty mieszkań z rynku pierwotnego, a gdzie indziej z wtórnego.

Zapytaliśmy naszych czytelników, gdzie szukać oferty mieszkań z rynku pierwotnego? Jak sami widzicie, przekrój jest dosyć duży. Na który kierunek się zdecydować? W tym artykule postaram się Wam przedstawić, plusy i minusy każdego z rozwiązań oraz propozycję ścieżki poszukiwań.

Oferty mieszkań z portali internetowych

+

Na portalach internetowych znajdziecie wiele ofert mieszkaniowych i inwestycyjnych. Serwisy te wyposażone są w filtry wyszukiwania, dzięki którym możemy przede wszystkim zaoszczędzić czas. Aby tak było, musimy spełnić jeden, bardzo ważny warunek. Powinniśmy dokładnie wiedzieć czego szukamy i znać swoje potrzeby. (Jak określić swoje potrzeby? Zobacz tutaj) W przeciwnym razie, zostaniemy przytłoczeni przez ogrom ofert, w którym trudno nam się będzie odnaleźć. Chwila namysłu sprawi, że czas Twoich poszukiwań będzie krótszy i efektywniejszy.

+

Dzięki wyszukiwarkom portali internetowych, możemy stworzyć ogólny obraz rynku w danej lokalizacji. Z pewnością jest to dobry kierunek, w kontekście rozpoznania terenu i ilości inwestycji. Byłabym jednak ostrożna, co do kwestii rozpoznania cen rynkowych. Zarówno deweloperzy jak i sprzedawcy z rynku wtórnego, bardzo często nie podają cen na portalach internetowych. Jeśli się na to decydują, to najczęściej publikują ceny wywoławcze. Jak można się łatwo domyślić, są one wyższe od tych, za które realnie sprzedawane są mieszkania. Gdzie sprawdzić realną wartość mieszkań sprzedawanych w okolicy? Zobacz więcej.

+

Portale internetowe w większości są dobrze przystosowane do użytkowania. Ich dodatkowym atutem jest sprawne działanie na urządzeniach mobilnych. Są one przejrzyste, intuicyjne i odpowiednio zorganizowane. W przeciwieństwie do niektórych stron deweloperów. Część inwestycji niestety nie posiada jeszcze nowoczesnych stron. Wówczas przeglądanie ofert jest mniej wygodne.

Mimo wspomnianych plusów, użytkownicy zgłaszają również mankamenty. Jednym z nich jest bałagan, wytwarzany przez osoby wrzucające wiele różnych ogłoszeń. Sprzedawcy powielają oferty i wrzucają szczątkowe informacje. Kopiują również propozycje mieszkań od różnych pośredników (dotyczy to przede wszystkim rynku wtórnego).

Z mojej perspektywy, portale ogłoszeniowe są dobrym miejscem na rozpoznanie sytuacji rynkowej. Nie jest to jednak punkt niezbędny. Dowiemy się z nich przede wszystkim: Ile mieszkań oferuje nam dana lokalizacja? Które są ukończone, a które w budowie? Jacy deweloperzy działają w wybranej okolicy?
Jeśli mamy już wybranego dewelopera, a może nawet upatrzoną inwestycję, to zaglądanie na portale internetowe jest stratą naszego czasu. Wtedy obowiązkowym kierunkiem jest strona dewelopera.

Strona dewelopera – oferty mieszkań

A dlaczego? Po wyglądzie strony internetowej oraz po informacjach na niej zawartych, budujemy naszą pierwszą opinię o deweloperze. Jakość i organizacja strony, bardzo często pokazuje nam czy deweloper jest otwarty na nowości i innowacyjne rozwiązania. Bardzo często przekłada się to na charakter budowania. Przejawia się to w zastosowanych systemach, udogodnieniach dla mieszkańców itd. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wykorzystanych rozwiązań, bądź szczególnie uważny podczas weryfikowania oferty. Oczywiście, nie jest to 100% regułą, ale częstą praktyką.

+

Bardzo dużym plusem stron internetowych, jest zaprezentowanie pełnej oferty przez deweloperów. Na przykład na portalach, nie zawsze znajdziemy informacje o wszystkich dostępnych inwestycjach. Niektóre mają mniejszy budżet reklamowy i deweloper nie decyduje się na promocję mieszkań w tych serwisach. Dlatego jeśli trafiłeś już na danego dewelopera, przyjrzyj się jego pozostałym realizacjom. Możliwe, że znajdziesz coś co Cię zainteresuje!

Minusem wspomnianym już wyżej są stare strony internetowe. Zazwyczaj można się na nie natknąć u mniejszych deweloperów. Brak aktualizacji i edycji strony powoduje, że trudno na nich znaleźć konkretne informacje. Nie wspominając już o dostosowaniu do urządzeń mobilnych. Na szczęście duża konkurencja i każda nowa inwestycja sprawia, że z taką sytuacją spotykamy się coraz rzadziej 🙂

 

Opinia znajomych

Mam wrażenie, że często niedocenianą skarbnicą wiedzy są nasi znajomi. W mojej ocenie, są oni NAJLEPSZYM źródłem informacji o inwestycji i deweloperze. Zwłaszcza, jeśli ostatnio kupili mieszkanie w interesującej nas lokalizacji lub u danego sprzedawcy.

+

Prawdopodobnie, nasi znajomi również przeprowadzili research wielu ogłoszeń deweloperskich. Co za tym idzie, orientują się na jakie oferty mieszkań warto zwrócić uwagę. W zależności od tego, kiedy je kupowali – oferta może być niepełna. Możemy ją jednak łatwo uzupełnić w wyszukiwarkach mieszkań. Znajomi z pewnością podzielą się z nami swoimi wnioskami z analizy. Sami nie zawsze zwrócimy na wszystko uwagę.

+

Kupując mieszkanie, kupujemy nie tylko konkretne metry kwadratowe, ale również obsługę. Zależy nam także na komforcie i braku problemów. W zakupionym miejscu, ma nam się dobrze żyć. Jeśli natomiast pojawiłby się jakiś problem to chcielibyśmy go sprawnie rozwiązać.
Często, jedną z pierwszych okazji do pełnej weryfikacji dewelopera, jest moment podpisania umowy. Wiele osób skarży się, że wraz z podpisaniem umowy deweloperskiej, sprzedawca przestaje mieć dla nich czas. Załatwienie jakiejkolwiek sprawy, zaczyna przeciągać się w nieskończoność.
Kolejnym sprawdzianem dla dewelopera jest odbiór mieszkania. Wiadomo, zawsze mogą się przytrafić jakieś niedociągnięcia. Ważne jest natomiast, jak deweloper podchodzi do napraw i czy pomaga sprawnie rozwiązać problem. Nikt z nas nie chciałby w takiej sytuacji być zdanym tylko na siebie. Zwłaszcza, że kupując mieszkanie, kupujemy również swój komfort zarówno fizyczny jak i psychiczny.

Tych jakże cennych informacji, nie znajdziemy na portalach internetowych, ani u dewelopera. Nasi znajomi lub znajomi znajomych, są najlepszym źródłem wiedzy. Informacji możemy również szukać na forach internetowych. Ludzie bardzo chętnie dzielą się tam, mniej pozytywnymi opiniami 🙂 Jeśli mieszkania zakupione przez znajomych są na etapie “dziury w ziemi”, warto wybrać się na wycieczkę do wcześniejszych inwestycji dewelopera. Należy także podpytać aktualnych mieszkańców, jak przebiegał proces zakupu i późniejsza obsługa. (O co warto spytać aktualnych mieszkańców? Zobacz listę)

Banery, billboardy

+

Atutem z pewnością jest fakt ogólnodostępności. Możemy na nie trafić przez przypadek, nie planując na dany dzień żadnych działań.

Minusem jest lokalność. Bardzo często billboardy informujące o danej inwestycji, są stawiane w pobliżu miejsca budowy. Jeśli poruszasz się po innej dzielnicy, prawdopodobnie nie trafisz na informację o danym mieszkaniu.

Oferty mieszkań – gdzie szukać?

Podsumowując… Według naszej opinii, szukanie mieszkania najlepiej zacząć od rozmowy ze znajomymi. W dobie internetu i mediów społecznościowych, jest to dość łatwe. Podpytanie zatem szerszej społeczności, o zdanie na temat konkretnej inwestycji lub dewelopera, nie powinno nam sprawić żadnych trudności. Dzięki temu otrzymamy komplet informacji, które pokierują naszymi poszukiwaniami. Propozycja ścieżki, prowadzącej do efektywnych poszukiwań:

Opinia znajomych -> Strona dewelopera -> Weryfikacja dewelopera ->Kontakt osobisty

Przewidujemy również sytuację, w której przeprowadzasz się do innego miasta. W takim przypadku możliwe jest, że żaden ze znajomych, nie kupował wcześniej mieszkania w tym miejscu. Warto wtedy proces poszukiwań, zacząć od internetowych wyszukiwarek mieszkań. Nie zapomnij jednak, o weryfikacji opinii znalezionych w internecie. Propozycja ścieżki, w przypadku braku opinii od znajomych:

Portale internetowe -> Fora, Facebook -> Strona dewelopera ->Weryfikacja dewelopera ->Kontakt osobisty

Informacje o ofercie dewelopera, możesz znaleźć również bezpośrednio w biurze sprzedaży, lub wybierając się na targi mieszkaniowe. (Jak się przygotować, idąc na targi mieszkaniowe? Zobacz tutaj)

Macie wskazówki dotyczące szukania mieszkań? Chcecie podzielić się informacjami na temat sprawdzonych metod i miejsc? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Zobacz również:

UMOWA REZERWACYJNA

CZYM JEST WPIS ROSZCZENIA DO KSIĘGI WIECZYSTEJ? CO NAM DAJE?

WERYFIKACJA ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ I POTRZEB, OFERTY

 

Udostępnij: