Projekt kuchni – krok po kroku

Kuchnia, to z pewnością najdroższe pomieszczenie w mieszkaniu. Kosztowny jest już sam projekt kuchni, a do tego dochodzą wydatki związane z jej wyposażeniem. Z pewnością do takiego przedsięwzięcia warto się wcześniej dobrze przygotować. Nic nas tak przecież nie ucieszy, jak przekonanie o świetnym końcowym efekcie.

Czym jest kuchnia idealna? Postaraj się spojrzeć na to kompleksowo. Abyś był zadowolony ze swojej nowej kuchni, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Modny projekt kuchni nie zapewni Ci ideału. Pomieszczenie do gotowania powinno być przede wszystkim funkcjonalne, trwałe i dopasowane do twoich potrzeb. Kuchnia musi również odpowiadać Twoim możliwościom finansowym i być spójna z resztą domu czy mieszkania. Ważne, żeby do tego najzwyczajniej w świecie Ci się podobała. TOBIE – a niekoniecznie wszystkim dokoła ? Jak wykonać projekt kuchni, o której marzysz? Mam dla Was zestaw porad w 5 krokach.

Krok 1. Zrób pomiary kuchni – inwentaryzacja

Wyposaż się w miarkę, dalmierz, kartkę i długopis. Najpierw obrysuj kształt pomieszczenia, a potem zapisz wszystkie wymiary ścian i wysokość pomieszczenia. Zwróć uwagę na lokalizację, wielkość okien i drzwi. Sprawdź dokładnie lokalizację pionów instalacyjnych, przyłączy wody, kanalizacji, gazu i wentylacji. Nie zapomnij także o wszystkich elementach instalacji elektrycznej. Gotowy rzut i rzeczywiste wymiary to podstawy , na których opiera się cały projekt kuchni.

Krok 2. Poszukaj inspiracji

Zorientuj się u źródła, jakie są możliwości urządzenia kuchni i jak robią to inni. Dlaczego podpowiadam by robić to dopiero teraz, po inwentaryzacji? Wiele osób szuka inspiracji zupełnie nieadekwatnych do możliwości, jakie daje ich pomieszczenie. I tak – w ciasnych polskich kuchniach, próbują upchnąć na siłę pomysły z amerykańskich rezydencji. Zauraczają się obszernymi wyspami, zapominając na przykład o odpowiedniej ilości szafek. Do wybranego stylu można łatwo nawiązać, natomiast obszaru pomieszczenia nie da się zmienić. Zanim powstanie projekt kuchni, polecam zapoznać się wcześniej z wybranymi stylami i sprawdzić czy znajdą one zastosowanie w naszym pomieszczeniu.

Gdzie szukać inspiracji?

 • prasa zajmująca się wystrojem wnętrz – znajdziemy w niej uporządkowane pomysły na pomieszczenia w różnych stylach, często z komentarzem autorów. Widząc realizację z polskiego podwórka wiesz, że wszystkie te elementy są rzeczywiście dostępne, a pomysły mogą być zrealizowane
 •  sklepy z wyposażeniem, showroomy – zapoznanie się z produktami na żywo, jest o wiele bardziej wartościowe niż tylko oglądanie ich w Internecie. Poznasz rzeczywistą jakość i zobaczysz jak materiały komponują się ze sobą
 • Internet – świetny do ogólnego rozeznania, z mnóstwem pomysłów na aranżacje i szerokim spektrum produktów. Pamiętaj tylko, że wizualizacje nie zawsze będą pokazywać rzeczywisty obraz wnętrza. Pomysły z azjatyckich apartamentów, niekoniecznie da się zrealizować w Europie. W przypadku sklepów, upewnij się, że za ładnym zdjęciem idzie jakość. Nie daj się uwieść możliwościom Photoshopa
 • osoby, które mają doświadczenie w temacie. Na przykład koleżanka, która niedawno urządzała swoje mieszkanie lub projektant. Nawet krótka rozmowa może Cię uczulić na niespodziewane problemy. Dowiesz się również o możliwościach i działaniach, o których do tej pory nie słyszałeś

Krok 3. Projekt kuchni, a planowanie budżetu

Pomysł jest najważniejszy! Musi on być jednak dostosowany do naszego budżetu, który rzadko kiedy jest nieograniczony. Zastanów się, jaką kwotę możesz i jaką chciałbyś przeznaczyć na urządzenie swojej kuchni marzeń. Pamiętaj, że projekt kuchni i zamówienie mebli u stolarza to nie jedyne wydatki. Swoją cenę mają również:

 • ekipa wykonawców i chemia budowlana: kleje, fugi
 • materiały wykończeniowe: płytki, farby
 • blat- jeśli kamienny lub np. z konglomeratu
 • sprzęt agd
 • art. sanitarne: zlewozmywak, bateria
 • meble wolnostojące: stół, krzesła
 • dekoracje okna: żaluzje, rolety, zasłony
 • oprawy oświetleniowe
 • dekoracje

 

Zapisz się na nasz newsletter, a otrzymasz:
KALKULATOR KOSZTÓW – URZĄDZANIE KUCHNI w prezencie!

 

 

Krok 4. Ustal koncepcję funkcjonalną i materiałową

Po zebraniu wszystkich danych, a także porównaniu oczekiwań i możliwości, możesz świadomie podjąć decyzję. Wiesz już teraz, jaką formę powinna przyjąć Twoja kuchnia. Ustal układ szafek. Do wyboru masz ustawienie: równoległe, w literę L lub w literę U. Zastanów się, ile miejsca chcesz przeznaczyć na przechowywanie, a ile na blaty robocze. Wybierz wielkość sprzętu agd i zdecyduj, które miejsca w kuchni chcesz doświetlić i w jaki sposób. Pamiętaj o odpowiedniej ilości gniazdek. Dopilnuj, żeby zlewozmywak znalazł się możliwie blisko pionu. Wybierz materiały, które będą odpowiadać Ci wizualnie. Oprócz ładnej kompozycji, powinny być praktyczne w użytkowaniu. Aby stworzyć swój perfekcyjny projekt kuchni, powinieneś przemyśleć wszystkie te elementy.

Krok 5. Wybór wykonawców

Z konkretną wizją i planem działania udaj się do fachowców. Wybierz koniecznie tych, którzy będą potrafili zrealizować Twój projekt kuchni. Najlepsi są oczywiście Ci z polecenia. Popytaj zatem wśród znajomych i dowiedz się kogo rekomendują. Miej na względzie, że każdy może mieć różne standardy i upodobania. Jeśli masz możliwość, sprawdź efekt ich pracy. Z dystansem podchodź jednak do usłyszanych opinii. Zły projekt kuchni, a także negatywna opinia na temat wykonania niektórych elementów, może wynikać z niezdecydowania Twoich znajomych. Pojawia się wtedy frustracja i negatywne emocje, które wpływają na ogólną ocenę fachowców. Z drugiej strony możesz spotkać się z hurraoptymizmem wynikającym z niskich oczekiwań i braku wiedzy. Najlepiej będzie, jeśli na własne oczy zobaczysz efekty czyjejś pracy. Porównaj, na ile projekt kuchni jest zgodny z jego realizacją. Jeśli wszystko będzie ok, zostaje Ci tylko sprawdzenie dostępnych terminów.

Powodzenia!

 

 

Zobacz również:

 

Odbiór techniczny i wydanie lokalu. Sprawdź czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem

JAKIE ZNACZENIE MA AKT NOTARIALNY PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI MIESZKANIA?

Udostępnij: