Rzut mieszkania – czy warto konsultować z architektem?

Rozmyślając o zakupie mieszkania, nie powinniśmy się sugerować tym czy znamy się doskonale na wszystkich aspektach budowlanych i organizacyjnych. Najważniejsze jest to, abyśmy dążyli do tego co sobie wymarzyliśmy. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z naszych ograniczeń oraz ograniczeń budynku mieszkalnego. Poznamy je między innymi wtedy, gdy przyjdzie nam analizować rzut mieszkania. Badania naukowe oraz doświadczenia związane z aranżacją wnętrz, wykazują dwa zjawiska:

 • Mały procent ludzi posiada dobrą wyobraźnię przestrzenną
 • Jako laicy w urządzaniu wnętrz, nie jesteśmy w stanie dobrze ocenić przestrzeni i odpowiednio jej zagospodarować

Nasze niedoskonałości absolutnie nie powinny pogrzebać naszych marzeń. Stworzyliście swój projekt, ale nie macie pewności czy uda się go zrealizować? Nie podejmujcie zatem pochopnych decyzji, tylko skonsultujcie rzut mieszkania z architektem. Najpierw znajdźcie specjalistę, któremu będziecie mogli zaufać. Następnie przedyskutujcie z nim Wasz projekt. Pamiętajcie, że Wasze mieszkanie nie tylko ma dobrze się prezentować. Przede wszystkim powinno być funkcjonalne i komfortowe, a ponadto sprawiać, że będziecie się w nim dobrze czuć. Architekt nie tylko pomoże Wam dokonać pomiarów, ale także oceni czy układ mieszkania jest odpowiednio dostosowany do Waszych potrzeb. Czasem lepiej jest zapłacić dodatkowe pieniądze za konsultację, niż robić coś po omacku, co może później nas kosztować o wiele więcej. Dzięki szczegółowej analizie poczujesz komfort nie tylko mieszkalny, ale także psychiczny. Będziecie mieli pełną jasność i dowolność decyzji. Dostaniecie odpowiedź czarno na białym czy dane mieszkanie jest dla Was i czy uda się je zaaranżować według Waszych potrzeb i pomysłów.

 

Kupujesz rzut mieszkania bez dokładnej analizy?

 

Nie ma co ukrywać, że mało kto z nas chętnie przyznaje się do tego, że na czymś się nie zna. Taka postawa tzw. “Zosi samosi” może nas jednak drogo kosztować. Prawdziwe nieszczęście może spotkać nas wtedy, kiedy do tej postawy dorzucimy bylejakość i obojętność. Brak zainteresowania produktem, który nabywamy i bezrefleksyjna akceptacja wszystkiego, może okazać się dla nas zgubna. Zanim zaczniemy się zastanawiać nad tym jak mądrze kupić mieszkanie, powinniśmy najpierw mądrze kupić jego rzut lub przeanalizować go z fachowcem. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze mieszkanie było spełnieniem jednego z wielu marzeń, to powinniśmy się z nim szczegółowo zapoznać. Ogólny rzut mieszkania nie powinien uśpić Waszej czujności. Jak wiemy diabeł tkwi w szczegółach, co w mieszkaniu przekłada się m.in. na lokalizację instalacji elektrycznej czy wymiary ścian. Brak sumiennej i szczegółowej analizy może w przyszłości sprawić nam wiele przykrości i kłopotów. Jeśli nie będziemy świadomi tego, gdzie można wiercić lub wbijać kołki, to nasze mieszkanie w najlepszym wypadku może zamienić się w “escape room” lub “niewidzialną wystawę”. Nie wspominając już o niebezpieczeństwie dla zdrowia naszego i naszych bliskich.

 

Najczęściej popełniane błędy przy zakupie mieszkania, wynikających z niedokładnej analizy rzutu:

 

 • Jeśli oglądasz rzut bez wymiarów, nie jesteś w stanie wyłapać jego “przekłamań”, wynikających z niedokładnego oddania przestrzeni. Zdarzają się sytuacje, że na poglądowych rzutach meble są minimalnie zmniejszane do obrysu ścian. Cały zabieg zostaje przeprowadzony nie po to żeby oddać faktyczny stan rzeczy, ale żeby wszystko ładnie wyglądało.
 • Na poglądowym rzucie nie widzisz rozłożenia wspominanej instalacji elektrycznej. Nie znając jej rozmieszczenia, będziesz miał poważne trudności przy aranżowaniu wnętrz.
 • Brak zaangażowania w urządzanie mieszkania może się zemścić. Jeśli aranżację oddasz w ręce dewelopera i zadowolisz się jego wersją, może się okazać, że nie będzie ona dostosowana do Twoich potrzeb.

 

Konsultacja z projektantem – co zyskujesz?

 

Konsultacja rzutu mieszkania z projektantem jest jak konsultacja lekarska. Na pytanie, jaka ona dokładnie jest? Odpowiadam: NIEZBĘDNA. Zapewne nie raz zdarzyło Wam się zlekceważyć objawy choroby i spróbować zaleczyć je we własnym zakresie. Najczęściej takie działania są krótkotrwałe. Być może uda nam się na chwilę uśpić chorobę, ale konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Tak samo jest z aranżacją. Możemy zlekceważyć pewne wymiary i rozmieszczenia, ponieważ skoncentrujemy się wyłącznie na swoich oczekiwaniach. Właśnie po to jest lekarz czy w tym przypadku omawiany projektant, abyśmy w przyszłości uniknęli komplikacji. Wiecie już co się może stać, jeśli niedbale podejdziecie do kwestii analizy rzutu mieszkania. A jakie korzyści płyną z konsultacji z projektantem?

 • Ekspert zasugeruje Ci, jak dane mieszkanie można dostosować do Twoich potrzeb. Zaproponuje Ci niestandardowe, ale funkcjonalne połączenia np. Domowe biuro, pokoik dla dziecka, salon z miejscem pracy, 3 pokoje zamiast dwóch itp.
 • Podejmiesz ważne decyzje dotyczące aranżacji, zanim kupisz mieszkanie. Nie będziesz musiał już podczas urządzania rozwiązywać na siłę problemów, na które pierwotnie nie zwróciłeś uwagi ( np. Za mała przestrzeń na 4 szafki)
 • Nauczysz się przewidywać wiele sytuacji. Dzięki temu będziesz umiał zaaranżować pokój z wyprzedzeniem, omijając przeczuwane komplikacje.
 • Projektant zainspiruje Cię zastosowaniami, na które sami byśmy nie wpadli
 • Dostaniesz podpowiedź, jakie zmiany lokatorskie możesz zgłosić i kiedy powinieneś to zrobić
 • Fachowe oko pozwoli wychwycić wszelkie nieprawidłowości

 

Skonsultuj rzut przed zakupem – ZA DARMO!

 

Nikt nie lubi rozstawać się z pieniędzmi. Zwłaszcza jeśli nie są one bezpośrednio przeznaczone na sprawienie sobie przyjemności. Ponadto nikt nie chce się ich pozbywać, jeśli w niedalekiej przyszłości czekają duże wydatki. Wszyscy natomiast lubią czerpać korzyści. Jeśli planujesz całość swoich oszczędności przeznaczyć na zakup mieszkania, a dodatkowo musisz wziąć kredyt… nie smuć się! To wcale nie grozi brakiem fachowej aranżacji. A dlaczego? Są miejsca, w których zanalizujesz rzut swojego przyszłego mieszkania ZA DARMO 🙂 Gdzie?
Proponujemy skorzystać z dni otwartych prowadzonych przez portal PomagamyUrządzać.pl. Specjaliści udzielą Ci bezpłatnej porady, podczas dni otwartych organizowanych m.in. w Warszawie.

 

Zapraszamy również do konsultacji online. Wyślij rozpatrywany rzut oraz swoje oczekiwania co przyszłego wnętrza na adres mailowy: kasia@dobrzezamieszkasz.pl. Podpowiemy czy w danym mieszkaniu uda Ci się stworzyć Twoje mieszkanie marzeń!

 

* Wysyłając rzut mieszkania, zgadzasz się na publikację naszych pomysłów na naszej stronie.

 

Czekamy na Wasze pytania, a tymczasem… do dzieła!

Zobacz również:

Urządzanie mieszkania – od czego zacząć? 4 kroki, dzięki którym unikniesz błędów i rozczarowań

JAK STWORZYĆ MIEJSCE DO PRACY W MIESZKANIU, GDY BRAK PRZESTRZENI NA GABINET?

 

Udostępnij: