Targi mieszkaniowe – jak się przygotować?

Targi mieszkaniowe są popularną formą promocji, która cieszy się dużym powodzeniem wśród deweloperów. W swoich założeniach, targi mają zainteresować odbiorców nowo powstającą inwestycją, działalnością dewelopera, czy chociażby atrakcyjną prezentacją stoiska. Przede wszystkim jednak służą one do nawiązywania pierwszego kontaktu.

Jeśli szukasz mieszkania i chcesz zrobić wstępne rozeznanie, to z pewnością obrałeś dobry kierunek. Jest jednak małe, ale… Przed przybyciem na targi mieszkaniowe powinieneś się odpowiednio przygotować! Zastanów się nad tym, dlaczego chcesz wziąć w nich udział i czego dokładnie potrzebujesz? Jeśli tego nie zrobisz, prawdopodobnie opuścisz je z torbą pełną ulotek, a także bólem głowy spowodowanym nadmiarem niepoukładanych informacji. Na samym końcu stwierdzisz również, że zmarnowałeś swój czas, ponieważ niczego konkretnego się nie dowiedziałeś. A jak powszechnie wiadomo, czas to pieniądz, który można naprawdę dobrze wykorzystać!

Sezon jesienny obfituje w różnorodne targi mieszkań i nieruchomości. W związku z tym postanowiliśmy ułatwić Wam zadanie i opracowaliśmy zestaw porad jak przygotować się do targów mieszkaniowych. Dzięki tym wskazówkom odczujecie, że zrobiliście krok naprzód, który przybliży Was do realizacji celu jakim jest zakup mieszkania.

Określ własne potrzeby

Zdefiniowanie własnych potrzeb… Jest to pierwszy krok, który powinieneś zrobić, kiedy w Twojej głowie zrodzi się pomysł kupna mieszkania. Jaka lokalizacja? Jaki metraż? Jak wygląda nasz tryb dnia? Z kim będziemy mieszkać? Co planujemy w przyszłości? – z pozoru te pytania wydają się banalne i oczywiste. Może się zatem wydawać, że każdy je sobie zadaje przed kupnem mieszkania…

To w jaki sposób sformułujemy pytania i ile ich sobie zadamy, będzie miało znaczący wpływ na nasze przyszłe decyzje. Często są one podejmowane na całe życie, dlatego moim zdaniem nad niektórymi zagadnieniami warto zastanowić się nieco dłużej.

Jeśli jeszcze nie przeanalizowałeś tego tematu zobacz: Mieszkanie marzeń – jak je znaleźć?

Zweryfikuj swoją zdolność kredytową

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie mieszkania na kredyt, powinieneś najpierw przeanalizować swoją zdolność kredytową. Pozwoli Ci to określić przedziały cenowe w jakich możesz się poruszać. Co więcej, analizując indywidualnie swoją zdolność do wzięcia kredytu, możemy bez emocji i w sposób świadomy podjąć decyzję o jego wielkości. Tym samym będziemy również zorientowani na jaki okres zadłużenia możemy sobie pozwolić. Co zatem warto wziąć pod uwagę, aby nie przepłacić? link

Niektórzy powiedzą, że nie jest to tak istotne na tę chwilę. Jednak, gdy dochodzą emocje, w reakcji na marketingowe pobudzenie wyobraźni… Twoje potrzeby zaczynają niekontrolowanie wzrastać, w miarę przeglądania ofert. Gdy jesteś natomiast świadomy swoich funduszy i konsekwencji związanych z kredytem, ostrożniej podejdziesz do sprawy.

Na samych targach, prawdopodobnie spotkasz również konsultantów kredytowych, którzy chętnie udzielą Ci niezbędnych informacji. Pomogą również ocenić Twoją zdolność kredytową. Musisz jednak mieć na uwadze, że zaproponowanej kwoty nie warto od razu przyjmować jako właściwy wyznacznik. Podczas brania kredytu, dochodzi sporo dodatkowych kosztów. W trakcie krótkiego spotkania z konsultantem podczas targów, nie będziesz w stanie ich przeanalizować. Jakie koszty dodatkowo wchodzą w skład kredytu? link
Zastanów się nad tym spokojnie w domu i świadomie podejmij decyzje. Pamiętaj, że wartość kredytu na jaką się zdecydujesz, będzie oddziaływała na Twoje późniejsze życie i wydatki.

Zacznij od stoisk, które najbardziej Cię interesują

Jeśli solidnie podszedłeś do sprawy określenia swoich potrzeb, to z pewnością już wiesz, które inwestycje interesują Cię najbardziej. Zapoznaj się z rozplanowaniem stoisk targowych i w pierwszej kolejności udaj się do deweloperów, których oferty wzbudziły Twoje zainteresowanie podczas eksploracji internetu. Jest ku temu kilka powodów:

  • Na początku targów dany deweloper dysponuje najszerszą ofertą mieszkań
  • Sprzedawcy jak i Ty, jesteście wypoczęci, dzięki czemu obie strony będą dużo bardziej zaangażowane. Wpłynie to również na pozytywny odbiór spotkania.
  • Na początku targów mieszkaniowych można zauważyć dużo większą aktywność i entuzjazm sprzedawców
  • Deweloperzy podczas targów, bardzo często oferują dodatkowe promocje. Jest to świetna okazja, aby z nich skorzystać!

Przyjmij rezerwę 15-20% na ceny mieszkań

Przeglądając różne oferty, nie rezygnuj od razu z tych, które na pierwszy rzut oka przekraczają Twój budżet o kilka procent. Badania rynku wykazują, że ceny, które są pierwotnie prezentowane przez sprzedawców, bardzo często zostają zawyżone. Proponowana kwota jest wyższa o blisko 15 % w stosunku do ceny, za którą mieszkanie zostaje finalnie sprzedane!
Aby mieć pojęcie o wartości mieszkania w danej lokalizacji, polecam w pierwszej kolejności wykonać wycenę w serwisie internetowym Urban.One. Dzięki temu uzyskasz pierwsze sprawdzone informacje przed udaniem się do sprzedawcy. Urban.One zawiera bowiem dane z aktów notarialnych, przedstawiające faktyczną cenę mieszkań w interesującej Cię okolicy. Koszt zakupu mieszkania jest oczywiście zależny od standardu inwestycji. Nie zapomnij uwzględnić tego w wycenie!

Mając świadomość wysokości cen na rynku, dużo łatwiej przyjdzie Ci prowadzenie negocjacji. Deweloper z pewnością będzie na to przygotowany. Korzyści dla siebie czerpie bowiem z jak najdroższej sprzedaży mieszkania. Dlatego Twoim prawem i obowiązkiem jest negocjować!

 

 

Dlaczego warto wziąć udział w targach mieszkaniowych?

  • Informacje, które uzyskacie na targach zazwyczaj będą podobne do tych ze strony internetowej. Osobisty udział w targach pozwala Ci jednak na bezpośredni kontakt z kilkoma osobami od danego dewelopera. Podczas tego spotkania sam zdecydujesz czy dany deweloper wzbudził Twoje zaufanie. Przy dużych inwestycjach bardzo ważne jest nadawanie na “wspólnych falach”.
  • Często zdarza się, że deweloperzy na swojej stronie internetowej, nie przedstawiają cen mieszkań. Targi pod tym kątem są idealnym miejscem. W trakcie jednej rozmowy możemy uzyskać wycenę kilku interesujących nas mieszkań.
  • Stoiska deweloperskie często wzbogacone są makietami budynku. Dzięki temu możemy na własne oczy zobaczyć usytuowanie konkretnych mieszkań na bryle obiektu.
  • Na targach bardzo często spotkacie również stoiska deweloperów, których oferta internetowa nie jest aż tak szeroka. Nie bój się podejść i dopytać o interesującą Cię lokalizację. U mniejszych deweloperów, również możesz znaleźć “perełki” idealnie wpisujące się w Twoje oczekiwania.

Mam nadzieję, że nie masz już wątpliwości, czy warto udać się na targi mieszkaniowe. Naszym zdaniem z pewnością TAK, ale pod warunkiem, że jesteś do nich dobrze przygotowany!

Powodzenia!!!

Na koniec mamy jeszcze dla Was PREZENT!

Szablon do spisywania informacji, emocji i doświadczeń z kontaktu z każdym stoiskiem/deweloperem. Zabierz go ze sobą na targi i uzupełniaj po każdym spotkaniu! Dzięki temu nie umknie Ci żadna informacja i nie pomieszasz wiadomości uzyskanych od kilku deweloperów. Będziesz mógł również na bieżąco oceniać swoje zadowolenie z danej rozmowy.

Targi mieszkaniowe – notatnik wrażeń

POBIERZ,

wydrukuj i ruszaj na targi!

Zobacz również:

Udostępnij: