UMOWA DEWELOPERSKA/ REZERWACYJNA

Jeśli dokonałeś wyboru odpowiedniego dla Ciebie mieszkania, kolejnym krokiem jest dokonanie jego rezerwacji.

To czy w ogóle pojawi się umowa rezerwacyjna zależy od Ciebie, dewelopera, zaawansowania budowy, pewności przyznania kredytu.

Jeżeli nie masz pewności czy bank udzieli Ci kredytu na zakup nieruchomości, wówczas należy podpisać umowę rezerwacyjną (praktykuje się formę cywilno – prawną).  Na podstawie takiej umowy możemy zacząć proces kredytowy. Deweloper do umowy rezerwacyjnej powinien dołączyć niezbędne dokumenty:

  • prospekt informacyjny wraz z standardem wykończenia,
  • draft umowy deweloperskiej,
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
  • pozwolenie na budowę,
  • rzut lokalu.

Dodatkowo mogą pojawić się:

  • decyzje podziałowe działki,
  • pełnomocnictwa lub późniejsze pozwolenia na budowę jeśli występują.

Jeśli w umowie rezerwacyjnej występuje zadatek – zwróć uwagę aby pojawił się zapis typu: „jeśli 2 banki odmówią przyznania kredytu, zadatek zostanie zwrócony …”  lub aby zadatek po prostu był zwrotny w momencie odstąpienia od umowy. Wtedy będziesz mógł otrzymać wstępną chęć otrzymania finansowania przez bank bez ryzyka ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Po otrzymaniu tzw. „Promesy” będzie konieczne podpisanie umowy deweloperskiej  w kancelarii notarialnej. Na rynku praktykuje się podział kosztu tego aktu notarialnego pomiędzy kupującego, a dewelopera.

Jeśli masz pewność, że nie będzie problemu z uzyskaniem finansowania możesz od razu podpisać umowę deweloperską i złożyć kompletny wniosek do banku – przyspieszy to proces przyznania kredytu. Jeśli posiadasz wysoki wkład własny, a nieruchomość w momencie decyzji to tzw. „dziura w ziemi” konieczne będzie podpisanie umowy deweloperskiej na samym początku. Pamiętaj, że zgodnie z zasadą – wkład własny wpłacasz jako pierwszy do dewelopera (zgodnie z zaawansowaniem prac) na rachunek powierniczy, a przyznany kredyt uzupełnia brakującą kwotę i domyka transakcję.

Proces kredytowy w zależności od banku trwa od tygodnia do 1,5 msca. Zwróć uwagę aby termin zawarty w umowie rezerwacyjnej był na minimum 2 miesiące. Dzięki temu możesz zaoszczędzić niepotrzebnego stresu utraty zadatku.

Pamiętaj, że na umowie rezerwacyjnej/deweloperskiej występują przyszli właściciele nieruchomości, którzy nie muszą być jedynymi kredytobiorcami. Do kredytu na nieruchomość w zależności od sytuacji mogą występować inne osoby, np. w celu zwiększenia zdolności kredytowej.

Więcej o umowie rezerwacyjnej od strony prawnej znajdziesz tutaj.

Więcej o umowie deweloperskiej od strony prawnej znajdziesz tutaj.

 

© Karol Świetlicki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zapoznaj się z zastrzeżeniami prawnymi do niniejszego wpisu tutaj.  

Udostępnij: