Urządzanie mieszkania na wynajem – porównanie kosztów

[popup_manager id=”2″]

Proces urządzania mieszkania na wynajem nie różni się niczym od aranżowania własnego lokum. Zarówno pod względem kosztów jak i zaangażowania. Ściany muszą być pomalowane, łazienka urządzona, a meble wstawione. Dodatkowo, musi wyglądać konkurencyjnie, nie starzeć się i wymagać jak najmniejszej obsługi właściciela. A za to wszystko trzeba zapłacić. Jak zapłacić, żeby wydatki zwróciły się prędzej niż później?

Porównujemy koszt urządzenia mieszkania 70m² na dwa najbardziej popularne sposoby. W zestawieniu skupimy się na mieszkaniach typowo inwestycyjnych i urządzanych możliwie bezobsługowo, z pomocą profesjonalnej ekipy.

Rozłożenie kosztów na czynniki pierwsze i zaznaczenie, z jakimi kwotami wiążą się poszczególne rozwiązania, pozwoli świadomie zdecydować, który wariant będzie odpowiedni dla danej inwestycji.

Zależnie od grupy odbiorców, do których kierujemy ofertę, mieszkania można urządzić w 4 podstawowych standardach:

 1.  Nie urządzać.
  Czyli wynająć w istniejącej formie lub wypełnić produktami w najniższej cenie, by miało podstawową funkcjonalność. W miejscach o naprawdę nienasyconym rynku mieszkaniowym czy dużym zapotrzebowaniu na mieszkania dla pracowników fizycznych to rozwiązanie warte rozważenia.
  (Jeśli cena jest jedynym wyznacznikiem, nie ma wiele miejsca na dyskusję o lepszych i gorszych rozwiązaniach. Trudno też oszacować koszt wykończenia, bo mieszkanie z rynku wtórnego nie będzie wymagać przy takich założeniach żadnego nakładu; mieszkanie deweloperskie można zaś pomalować na własną rękę, poprosić stryjka o zmontowanie łazienki i wstawić meble, które mamy w nadmiarze we własny domu.)

 2. Wyposażyć budżetowo – zdroworozsądkowo (STANDARD STUDENCKI).
  Zastosować produkty tanie ale nieprzypadkowe. Takie, które naprawdę nadają się do mieszkań na wynajem i zaspokoją wszystkie podstawowe potrzeby najemców, ze schludnym efektem. Bardzo popularne podejście, gdy celujemy z wynajmem np. w studentów.

 3. Urządzić z naciskiem na jakość i estetykę (STANDARD KOMFORTOWY).
  Dla bardziej wymagających odbiorców – rodzin, par, osób pracujących. Mieszkania wyposażone w rozwiązania odpowiadające za komfort i wygodę. Nie tylko niezawodne, ale także pięknie zaaranżowane. Sprawdzają się również, gdy mieszkanie znajduje się na nasyconym rynku nieruchomości i musi się wyróżniać w zalewie ofert.
 4. Stworzyć przestrzeń dla koneserów.
  Mieszkania perełki, tworzone dla wąskiej grupy najemców, którzy za nietuzinkowe rozwiązania są gotowi płacić więcej. Rozwiązanie świetne dla prestiżowych lokalizacji, na konkurencyjny najem krótkoterminowy lub jako mieszkania firmowe dla pracowników zmieniających lokalizacje.

Porównanie najpopularniejszych standardów urządzania mieszkań deweloperskich: Studenckie vs Komfortowe.

Tabela przykładowych kosztów, jakich można spodziewać się kierując swoja ofertę do podanych odbiorców została podzielona na podstawowe działy wyposażenia. Koszt za m² podany jest dla wyposażenia kompleksowego oraz wyposażenia podstawowego odpowiadającego zakresem pakietom wykończeniowym dostępnym na rynku.  

Tabela porównania kosztów: tutaj

 

WYPOSAŻENIE PODSTAWOWE:

Podłoga

W studenckim wariancie przyjmujemy dość dobrej jakości panel laminowany (ok 70zł/m²), wraz z podkładem i montażem. W opcji komfortowej: panel winylowy o zwiększonej odporności (ok 130zł/m²) lub niedrogą deskę warstwową (ok 160 zł/m²) wraz z kosztami montażu.

Drzwi

Tańsza opcja: drzwi standardowe, przylgowe, z ościeżnicą regulowaną (1250 zł za kpl.) i niedrogą klamką (50zł/szt) w wykończeniu z okleiny białej lub ze wzorem drewna. Wariant droższy: drzwi z lakierowanego mdf, z fornirulub z prostymi dekoracjami typu korona, bezprzylgowe, o wymiarach standardowych, lub zamawiane u stolarza na wymiar (ok 3000 zł za kpl z ościeżnicą), z firmową klamką (ok 300 zł).

Listwy

„Studenckie” – z pcv, „komfortowe” – z lakierowanego mdf, litego drewna lub fornirowane.

Farby

Podstawowe to wybór z marketów (wraz z akcesoriami), w droższym wariancie – bardziej odporne rozwiązania z mieszalni wiodących producentów (Flugger, Benjamin Moore).

Tapety i okładziny

Nie są konieczne w standardzie podstawowym, w wyższym jest to kwota  zaokładziny dekoracyjne w 2 pomieszczeniach (tapetowanie, okładziny betonowe, drewno) lub nietypowy sufit np. drewniany w jednym z pokoi.

Robocizna

Całość prac ogólnych i przygotowawczych poza montażami łączonymi z produktami (podłoga, drzwi etc.)

 

ŁAZIENKA:

Okładziny ceramiczne

Tańszy wariant to np. polscy producenci w bardziej ustandaryzowanym formacie (ok. 25m2 za 80 zł/m2); droższy może uwzględniać ceramikę innych producentów, formaty duże lub maleńkie mozaiki (np.15m2 za 200zł/m2 i 4m2 za 500 zł/m2)

Art. sanitarne

W opcji podstawowej: baterie montowane natynkowo, gotowa kabina i ceramika w podstawowej formie; w rozbudowanej: baterie podtynkowe, kabina robiona na zamówienie, ceramika cienkościenna. W obu przypadkach wc podwieszane na stelażu.

Robocizna

Kwota w obu wariantach jest zbliżona; różnica wynika np. z montażu podtynkowego, który jest nieco droższy oraz większej kwoty za klejenie płytek o mniej standardowych rozmiarach.

 

KUCHNIA:

Meble

Podstawowo: meble kuchenne na wymiar, w zabudowie do sufitu, z frontami z płyty laminowanej (niedrogie, a bardzo wytrzymałe), z takimi samymi blatami, niewielką ilością szuflad i systemów szafkowych. Wariant komfortowy to dowolność materiałów na fronty – lakierowany lub fornirowany mdf albo szkło, więcej szuflad, wygodne podsystemy narożne i cargo oraz blat z kamienia lub konglomeratu.

AGD

Proste sprzęty zapewniające minimalną funkcjonalność będą wystarczające dla studentów (tu można zrezygnować ze zmywarki czy suszarki ubrań), ale dbając o wyższy komfort warto uwzględnić już wszystkie produkty oraz producentów, którzy poza jakością dbają o dobrą estetykę.

Artykuły sanitarne

Skromniejsza wersja to metalowy zlewozmywak nakładany na blat oraz prosta bateria na nim zamontowana; w rozwiązaniu z wyższej półki można postawić na komory podklejane oraz wygodniejsze baterie np. z wyciąganą wylewką lub w nietypowym kolorze.

Okładziny ceramiczne

Podobnie jak w przypadku łazienki, zróżnicowanie kosztów wynika głównie ze standaryzacji formatów i wzorów; podstawowe materiały rodzimej produkcji dla studenckiego gotowania zapewnią wystarczającą funkcjonalność.  Nieco mniej sztamptowe efekty – różnicowanie faktur i wzorów – będązie zwiększały koszty w podwyższonym standardzie.

 

OŚWIETLENIE:

Techniczne(lampy punktowe, reflektory)

Podstawowe modele dostępne od ręki w marketach budowlanych zupełnie wystarczą, by oświetlić pomieszczenia w podstawowym zakresie. W opcji „wyższej” warto, by poza funkcjonalnością zadbać  też o estetykę, a to nieco zwiększy ich koszt.

Dekoracyjne (lampy, których główną funkcją jest generować oświetlenie nastrojowe, dekoracyjne)

Sieciówki i sklepy budowlane dostarczą podstawowego wyboru dla wariantu budżetowego, natomiast sklepy ze specjalistycznym oświetleniem zapewnią szeroki wybór ciekawszych alternatyw przy nieco większym budżecie.

 

SZAFY

Studenckie szafy to gotowe rozwiązania z popularnych sieciówek – wykonane w całości z płyt laminowanych; droższe będą szafy robione na zamówienie i dostosowane do aranżacji – z wykończeniem fornirem lub lakierem, większą ilością szuflad, z dedykowanym oświetleniem.

 

MEBLE WOLNOSTOJĄCE

Kanapa

Najtańsza kanapa będzie zupełnie wystarczająca w salonie młodych ludzi, ale w komfortowym wariancie dla rodziny oczekiwania odnośnie jakości i wygody będą większe.

Stół i krzesła

Standard podstawowy uwzględni prosty stół i 2-4 krzesła z plastiku lub mdf-u; droższy zmieści większe rozwiązania – stół rozkładany, więcej krzeseł albo bardziej szlachetne materiały (np. naturalne drewno).

Łóżka

Przy 2 sypialniach na założonym metrażu potrzeba przynajmniej 2 łóżek. Droższy wariant uwzględnia tapicerowane meble z wygodnymi materacami lub ciekawe rozwiązanie dziecięce, tańszy – prostą ramę i podstawowy model materaca.

Komoda

Komoda albo dowolny mebel wolnostojący. Tańsze modele z płyt laminowanych z oferty sieciówek w wariancie podstawowym i droższe, mniej typowe lub wyższej jakości modele w wariancie komfortowym.

Dywan

Standard studencki zaakceptuje popularne, chropowate wełniane modele, model komfortowy uwzględnia budżet na bardziej szlachetne i przyjemniejsze w użytkowaniu warianty.

 

OPRAWA OKIEN


Aranżacja budżetowa to gotowe modele zasłon, firan lub rolet na karniszach dostępne w marketach budowlanych. Opcja droższa pozwala na uszycie rozwiązań na miarę (zasłony, rolety, żaluzje) z większej puli szlachetnych materiałów.

Zobacz również: Jak urządzić mieszkanie na wynajem i określ profil najemcy. Więcej tutaj

 

 

Udostępnij: