Urządzanie mieszkania – od czego zacząć? 4 kroki, dzięki którym unikniesz błędów i rozczarowań

Rozpoczynając prace nad urządzaniem mieszkania, należy dobrze zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od tej inwestycji. Dla każdego z nas priorytety będą inne. Dlatego warto już na samym początku poświęcić kilka chwil, na określenie tych kilku elementów, które pozwolą obrać kierunek działania, uniknąć rozczarowań i związanych z nimi stresów. Szczególnie, jeśli chodzi o urządzanie mieszkania od podstaw.

Urządzanie mieszkania krok po kroku

Plan na urządzanie mieszkania powinien obejmować przynajmniej cztery główne punkty:

  1.  Dokładne określenie dla kogo jest przeznaczone i jaką ma mieć funkcjonalność?
  2. W jakim stylu ma być urządzone, co podoba się przyszłym użytkownikom?
  3. W jakim terminie mają odbywać się i zakończyć prace remontowe i wyposażanie mieszkania?
  4.  W jakim budżecie ma się zamknąć inwestycja?

Te punkty – pytania, to niezbędna baza. Jeśli poświęcimy im należytą uwagę, urządzanie mieszkania – krok po kroku – stanie się znacznie łatwiejsze. Dzięki nim unikniemy chaosu, realnie spojrzymy na koszty, funkcjonalność i zmierzymy się z estetycznym przesytem.

 

Urządzanie mieszkania – Funkcjonalność

Na początek: kto będzie tu mieszkał? Singiel, para, rodzina z dziećmi, a może starsza osoba? Urządzanie mieszkania w każdej z tych kombinacji będzie wymagało innych rozwiązań.
Jedna osoba nie potrzebuje tak wyraźnego podziału na strefy jak rodzina, może mieć jedną łazienkę zamiast kilku i o wiele mniej miejsca na przechowywanie rzeczy. Urządzanie mieszkania dla pary będzie kompromisem oczekiwań już 2 osób, a nie jednej. Jeśli jest urządzane nie tylko na najbliższy rok czy dwa, powinno uwzględniać wspólne plany. W mieszkaniu dla dzieci potrzeba dodatkowego miejsca na ich działalność, na przechowywanie zabawek i zastosowania rozwiązań, które nie będą dla maluchów zagrożeniem. Szczególnego potraktowania wymagają również potrzeby osób starszych – odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni pozwoli uniknąć w przyszłości dodawania mało estetycznych elementów wyposażenia wspomagającego i zapewni długoletnią samodzielność.

Rada: Już na początku określ, jak sobie wyobrażasz funkcjonowanie w swoim nowym domu. Jakie są rozwiązania, których potrzebujesz ty i twoi bliscy? Co może ułatwić ci przebywanie w nim i uprzyjemnić codzienne chwile?

Urządzanie mieszkania – Estetyka

Ten element powinien być wynikową gustu przyszłych mieszkańców, możliwości jakie daje ich mieszkanie i budżetu, jaki chcą na nie przeznaczyć. Wiele osób popełnia prosty błąd, próbując w klasycznych mieszkaniach (które mają w Polsce zwykle 60-120m²) urządzać przestrzenie inspirowane olbrzymimi amerykański posiadłościami. Czy tak się da? Oczywiście, ale przenoszenie pomysłów w dosłownej formie zwykle kończy się dramatycznym, a nawet śmiesznym efektem.
Zamiast udawać, lepiej wybrać stylistykę, która nam odpowiada, ale również będzie współgrać z posiadanym lokum. Przy wysokich sufitach i surowych preferencjach możemy iść w kierunku loftu, a retro elegancja dobrze zagra z mieszkaniem w kamienicy. Jeśli natomiast odpowiada nam wyłącznie styl zupełnie odmienny od tego, które reprezentuje mieszkanie, zamiast wciskać go na siłę, lepiej ograniczyć się do charakterystycznych elementów w zasadniczo neutralnej, współczesnej przestrzeni.

Rada: Wybierz kilka zdjęć mieszkań, które Ci się podobają i dobrze je przeanalizuj. Czy podobają ci się w całości, a może tylko ich poszczególne elementy? Wybierz te, bez których nie wyobrażasz sobie mieszkania i oddziel od tych, z których możesz zrezygnować, jeśli okażą się nie mieścić w budżecie lub nie pasować do reszty. Czy wybrane elementy podobają ci się od dawna, czy to tylko chwilowa moda, która niedługo Ci się znudzi? I na koniec: nie próbuj zmieścić w jednym mieszkaniu wszystkich marzeń na siłę, jeżeli są z zupełnie innych bajek.

Urządzanie mieszkania – Terminy

Ważna składowa, notorycznie pomijana przez większość inwestorów. Polecam już na starcie założyć, kiedy rozpoczyna się remont i kiedy ma się skończyć. Ile mamy czasu na przygotowanie koncepcji, a ile na zamówienie materiałów? Kiedy wchodzi ekipa, ile zajmą jej prace? Kiedy chcemy się wprowadzić? Takie proste wytyczne bardzo skutecznie ochronią przed szeregiem rozczarowań.
Jeśli mamy dużo czasu na rozpoczęcie prac, możemy dokładnie opracować projekt, obejrzeć wyposażenie, które nam się podoba i we własnym tempie podejmować wszystkie decyzje. Możemy też pozwolić sobie na wybór produktów, które nie są dostępne od ręki – sprowadzanych z dalszych zakątków lub robionych na zamówienie. I bynajmniej nie dotyczy to wyposażenia z górnej półki. Nawet popularne płytki czy gresy z Włoch lub Hiszpanii nie są magazynowane w Polsce i potrzebują czasu, by do nas dotrzeć. Przeciętny czas oczekiwania na drzwi to 8 tygodni, na meble tapicerowane – 6 tygodni. Dobra, ale nieduża ekipa budowlana może mieć terminy zajęte na rok do przodu, a stolarz w szczytowym okresie potrzebuje nawet 3 miesięcy na wykonanie kuchni.
Czy to oznacza lata czekania na wymarzone mieszkanie? Niekoniecznie. Jeśli już na starcie wiemy, że mamy mało czasu, należy skupić się na produktach, które znajdują się na stanach magazynowych. A ekipy wykonawców zamówić z wyprzedzeniem. Nie urządzimy w ten sposób mieszkań luksusowych, ale jeśli odpowiada nam średni standard z popularnych sieciówek, to większość produktów zakupimy od ręki.

Rada: Zrób najprostszy harmonogram, najlepiej zaczynając od tyłu. Określ, na kiedy mieszkanie ma być gotowe i odliczaj czas na prace remontowe, na przygotowania takie jak realizacja zamówień. W ten sposób określisz terminy, do których musisz podjąć najważniejsze decyzje projektowe.

Urządzanie mieszkania – Koszty

Ile kosztuje urządzanie mieszkania od podstaw? Ile to jest dużo, a ile mało? Na czym warto oszczędzać, a na czym nie? Co składa się na finalną sumę? Pytania wydają się tylko mnożyć, ale już chwila zastanowienia pozwoli nam okiełznać ten chaos.

Są dwie drogi szacowania kosztów wyposażenia. Możemy przyjąć kwotę, jaką dysponujemy i podzielić ją na wszystkie składowe. To da nam ogląd, na jakie produkty będziemy mogli sobie pozwolić. Jeśli otrzymane kwoty okażą się nierealne w kontekście oczekiwań – np. raczej nie znajdziemy dobrej podłogi za 50zł/m² – założenia możemy zrewidować. Drugi sposób: najpierw wybieramy produkty, które nam się podobają, potem wyceniamy je i uzyskujemy całościową kwotę. I ponownie, jeśli kwota będzie wyższa lub niższa niż się spodziewaliśmy, możemy zdecydować się na zmiany w konkretnych elementach.

Rada: Uwzględniając aktualne ceny prac remontowych w dużych miastach w Polsce, możemy przyjąć kilka uproszczeń. Za urządzenie mieszkania w „podstawowym” standardzie, ale kompleksowo – tzn. także z meblami – zapłacimy ok. 1000 zł/m². Urządzenie podstawowe, ale ze zwróceniem uwagi na dobrą proporcję między ceną a jakością, to 1500-2000 zł/m². Za 3000-3500zł/m² możemy pozwolić sobie na nowoczesne i komfortowe wnętrza znane z magazynów wnętrzarskich. Szukanie rozwiązań z najwyższej półki zaczyna się od 4000-5000 zł/m².

Zobacz również:

 

 

Udostępnij: