Wkład własny – jak go uzbierać?

Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny, wiążę się z deklaracją wpłat do banku przez długi okres czasu. Do tego dochodzi również duży koszt początkowy jakim jest wkład własny. Jego wysokość jest uzależniona od całkowitego kosztu mieszkania, na które się zdecydujemy.

Wkład własny to zazwyczaj min. 20% ceny mieszkania. Bywa też tak, że możemy wpłacić tylko 10% tej sumy. Jednak w takim wypadku, zostajemy zobowiązani do dodatkowego ubezpieczania tzw. ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego. Zanim podejmiemy taką decyzję, warto wcześniej zweryfikować wysokość wszystkich dodatkowych kosztów około kredytowych. Więcej na ten temat piszemy tutaj: https://dobrzezamieszkasz.pl/kredyt-hipoteczny-koszty-dodatkowe

 

Kredyt hipoteczny a budżet domowy

 

Zanim podejmiesz decyzję o kredycie hipotecznym oraz oszczędzaniu na wkład własny, warto wcześniej dobrze zapoznać się ze swoją sytuacją finansową. Idealnym narzędziem do kontrolowania swoich wydatków jest budżet domowy. Prowadzenie budżetu domowego pozwala określić swoje koszty miesięczne, zdyscyplinować w odkładaniu na konkretne cele oraz lepiej planować wydatki.

 

Zapisz się do newslettera i otrzymaj dostęp do szablon budżetu domowego. Jest on przeznaczony dla osób planujących zakup mieszkania. Dodatkowo zapisując się na newsletter otrzymasz od nas darmowy ebook: Najczęściej popełniane błędy przy zakupie mieszkania!

 

 

 

Aby pomóc sobie w zbieraniu środków na wkład własny lub odkładając na wcześniejszą spłatę kredytu, warto się również zastanowić nad dodatkowymi źródłami dochodu.

 

Wkład własny – dodatkowy dochód

 

Podstawowym źródłem dodatkowego dochodu jest optymalizacja aktualnych wydatków. Często sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo przepłacamy na regularnych płatnościach za telefon, bilety czy energię. Kwoty te kumulują się w ciągu roku i sukcesywnie zmniejszają nasze oszczędności. Jak oszczędzać na codziennych zajęciach? Mamy dla Was kilka inspiracji:

 

Telekomunikacja

 

 1. Porównaj ceny rachunków od różnych operatorów – znajdź tego najbardziej atrakcyjnego dla Ciebie. Ciekawą ofertę pokazuje Michał Szafrański zobacz tutaj
 2. Kupując nowy telefon z abonamentem, zastanów się czy na pewno jest Ci potrzebny nieograniczony internet, nieograniczone rozmowy i smsy? Ile z tych udogodnień tak naprawdę wykorzystujesz? Bardzo często mówimy, że cenimy tę wolność i nie musimy tego kontrolować, a z tej oferty wykorzystujemy jedynie 30%. Czy warto dalej przepłacać?
 3. Kupując telefon za 1 zł, często kupujesz go drożej, niż jakbyś kupił oddzielnie abonament i telefon. Sprawdź to!

 

Transport

 1. Przelicz czy bardziej opłaca Ci się dojeżdżać do pracy własnym samochodem, ze znajomymi czy komunikacją miejską? Dokonując obliczeń pamiętaj o kosztach okresowych tj. ubezpieczenie, remont itp.
 2. Jeśli jedziesz gdzieś samochodem, zabierz kogoś ze sobą lub przewieź czyjąś paczkę

 

Ceny produktów, które kupujesz codziennie

 

 1. Porównaj ceny z najbliższych sieci handlowych. Przestań przepłacać za te same produkty w lokalnych sklepikach.
 2. Idąc do sklepu, zawsze bierz ze sobą listę zakupów. Dzięki niej łatwiej jest się skupić na faktycznych potrzebach. Każdy dodatkowy zakup warto rozważyć, czy jest on dla nas niezbędny lub czy rzeczywiście go potrzebujemy? Polecam wypróbować appkę Listonic 🙂
 3. Zwracaj uwagę na promocje. Sieci handlowe bardzo często robią okresowe promocje na konkretne produkty. Jeśli obejmują one produkty o dłuższym terminie przydatności, czasem warto kupić więcej.
 4. Kupuj wielopaki lub opakowania o większych pojemnościach. Cenowo wychodzą dużo bardziej atrakcyjnie niż pojedyncze sztuki
 5. Nie idź na zakupy głodny. Głód powoduje, że kupujesz więcej produktów spożywczych, których tak naprawdę nie potrzebujesz.

 

 

Przyzwyczajenia

 

 1. Przelicz czy opłaca Ci się pić wodę butelkowaną. Może warto zainwestować w filtr do wody? W tym celu sprawdź jakość wody jaką oferuje Twoje miasto. Być może jest to woda zdatna do picia?
 2. Ograniczaj używki takie jak papierosy i alkohol. Są to dwa główne zjadacze zdrowia i naszego portfela
 3. Zamiast kupować plastikową reklamówkę, zabierz ze sobą materiałową torbę. Zaoszczędzisz i będziesz chronił środowisko

 

Zakupy przez internet

 

 1. Zamówienia składaj grupowo na daną kategorię produktów. Jeśli uda Ci się zamówić wszystkie produkty z jednego sklepu – zapłacisz za jedną przesyłkę
 2. Listę zakupów twórz wcześniej i kupuj w okresach promocyjnych: black friday/wyprzedaże poświąteczne itp.
 3. Korzystaj z alternatywnych punktów odbioru. Paczka na poczcie, paczka w ruchu czy odbiór osobisty wychodzą dużo taniej niż kurier.
 4. Często kupujesz na Allegro? – skorzystaj z abonamentu Allegro Smart czyli abonamentu na darmowe przesyłki

 

Stosując się do proponowanych zaleceń możesz liczyć na zaoszczędzenie odczuwalnej sumy pieniędzy. Z czasem przyzwyczaisz się do danych zachowań, które w przyszłości przełożą się na bardziej pokaźny wkład własny.

 

Naszą listę będziemy sukcesywnie rozbudowywać, więc zapraszamy do zaglądania. A Wy jakie macie pomysły na dodatkowy dochód? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz również:

Kredyt hipoteczny – na jakie mieszkanie Cię stać?

Kredyt hipoteczny – koszty dodatkowe

Udostępnij: