O czym musisz pamiętać, planując zakup mieszkania?

Zakup mieszkania często wiąże się z wieloma obawami i niepewnościami. To zrozumiałe, w końcu sprawa tyczy się wydatku niemałej kwoty. Zarówno osoba kupująca mieszkanie  po raz pierwszy dla siebie, jak i inwestor stawiający swoje pierwsze kroki na rynku nieruchomości powinni pamiętać o sprawdzeniu kilku bardzo ważnych kwestii.

ZAKUP MIESZKANIA Z RYNKU WTÓRNEGO

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego jest księga wieczysta.

Czym jest księga wieczysta? Jest ona rejestrem, który przedstawia stan prawny danej nieruchomości. Aby otrzymać dostęp do wglądu w księgę wieczystą, należy poprosić o jej numer obecnego właściciela mieszkania, bądź agenta nieruchomości, który pośredniczy przy sprzedaży mieszkania. Sprawdzenie księgi wieczystej jest wyjątkowo proste, wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości link i wpisać odpowiedni numer księgi.

Czytając księgę wieczystą należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dział III i IV. Dział I zawiera dokładny opis nieruchomości, metraż i lokalizację. Z działu II księgi wieczystej dowiemy się kto jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym.

W dziale III księgi wieczystej widnieją zapisy o ograniczonych prawach rzeczowych. Mogą to być prawa, roszczenia i ograniczenia w postaci służebności osobistej i gruntowej. Służebność dotyczy najczęściej tzw. dożywotniego zamieszkania, który jest przypisany do konkretnej osoby. W dziale IV ksiąg wieczystych widnieją natomiast hipoteki, z podaniem dokładnej kwoty i waluty.

Podsumowując, sprawdzenie księgi wieczystej jest koniecznością przed zakupem mieszkania, a w szczególności należy zwrócić uwagę na dział III i IV.

Zobacz również:

 

ZAKUP MIESZKANIA – BRAK KSIĘGI WIECZYSTEJ

W przypadku, gdy dana nieruchomość z rynku wtórnego nie posiada księgi wieczystej, należy udać się do spółdzielni, dopytać o możliwość jej założenia oraz o koszt, jaki poniesiesz przy jej założeniu. Czasami należy złożyć pisemny wniosek z prośbą o podanie, czy nie ma żadnych przeciwskazań do założenia księgi wieczystej, np. nieuregulowane grunty pod budynkiem, w którym znajduje się dana nieruchomość.

Właściciel mieszkania musi okazać się również dokumentem potwierdzającym jego własność, takim jak akt notarialny nabycia nieruchomości, bądź dokument przydziału ze spółdzielni.

Jeżeli właścicielami danej nieruchomości jest kilka osób, np. w wyniku spadkobrania, konieczne jest, aby wszyscy właściciele stawili się na akt notarialny sprzedaży nieruchomości, bądź udzielili pełnomocnictwa w formie notarialnej jednej z osób.

Zanim dojdzie do podpisania aktu notarialnego, notariusz będzie wymagał od obecnego właściciela dokumentu ze spółdzielni potwierdzającego, że nie posiada on żadnych zadłużeń w czynszu oraz wypisu z Urzędu Miasta o tym, iż nikt nie jest zameldowany pod adresem nieruchomości, którą chcesz kupić. Dokumenty te są konieczne, a notariusz nie podpisze aktu notarialnego bez ich dostarczenia.

Dodatkowo warto również dowiedzieć się w spółdzielni bądź administracji osiedla, na którym znajduje się dana nieruchomość, czy są przewidywane w najbliższym czasie jakieś remonty, np. elewacji, klatki schodowej, bądź wymiany instalacji centralnego ogrzewania, jeżeli do tej pory nie były one wykonane. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku, gdy mieszkanie wymaga wymiany okien, czy grzejników – często są one wymieniane na koszt spółdzielni. Wszystko zależy oczywiście od terminów, natomiast może to odciążyć budżet przeznaczony na remont/odświeżenie mieszkania o całkiem sporą kwotę.

 

ZAKUP MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM – OD DEWELOPERA

Jeżeli po długich poszukiwaniach nieruchomości na rynku pierwotnym, trafiłeś na osiedle w dogodnej dla Ciebie lokalizacji, udaj się do biura sprzedaży w celu zapoznania się z ofertą mieszkań. W biurze oprócz samego wyboru odpowiedniej nieruchomości powinieneś domagać się otrzymania prospektu informacyjnego, z którego dowiesz się kilku bardzo ważnych kwestii o samej inwestycji, jak i deweloperze, m.in.: jakie były poprzednie inwestycje dewelopera, czy przeciwko deweloperowi nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, jaki jest stan prawny działki, czy została ona zakupiona na kredyt.

Dowiesz się również, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego działki oraz czy dana inwestycja posiada odpowiednie zezwolenia. Natomiast, przede wszystkim powinieneś otrzymać informacje, w jaki sposób finansowana jest budowa i jak zabezpieczone są interesy nabywców (m.in. który bank prowadzi rachunek powierniczy oraz czy jest on rachunkiem zamkniętym, czy otwartym).

Rachunek powierniczy mówi o tym, w jaki sposób są wypłacane deweloperowi Twoje pieniądze, czy po zakończonych danych etapach pracy (rachunek otwarty), czy po zakończeniu całej inwestycji (rachunek zamknięty). Priorytetowe jest również to, abyś dowiedział się, kiedy planowane jest zakończenie robót i w jakim miesiącu będziesz mógł spodziewać się odbioru kluczy do zakupionego mieszkania.

Zobacz więcej:

Wgląd w prospekt informacyjny powinien dać Ci pełen obraz inwestycji i rozwiać wszelkie wątpliwości przed zakupem mieszkania.

W momencie wybrania już odpowiedniego mieszkania ważne jest, abyś zapoznał się z prospektem przygotowanym konkretnie pod wybraną przez Ciebie nieruchomość i opisującą jego standard wykończenia, instalacji oraz części wspólnych.

 

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej powinieneś dostać jej wzór. Jeżeli nie jesteś pewien, co oznaczają pewne zapisy, warto przestudiować ją z prawnikiem, natomiast wiąże się do z dodatkowym kosztem.

Umowa deweloperska jest podpisywana w formie aktu notarialnego u notariusza, a koszty aktu są dzielone między dwie strony.

Z pewnością zakup swojego pierwszego mieszkania może być bardzo stresujący. Przede wszystkim należy podejść do sprawy ostrożnie, sprawdzić odpowiednie dokumenty, rozwiać wszelkie wątpliwości i dopiero przystąpić do działania i podjęcia ostatecznej decyzji. Z pomocą na pewno przyjdzie nam notariusz, dlatego bardzo ważne jest, abyś wybrał odpowiedniego, który podpowie Ci w wielu kwestiach i doprowadzi do sfinalizowania transakcji w bezpieczny sposób.

 

Patrycja Maleszka,
kontakt: mail@manufakturamieszkan.com

 

Inwestujemy w nieruchomości; Remontujemy z dbałością o każdy detal, zamieniając je w piękne wnętrza. • pokoje na wynajem • gotowce inwestycyjne • nowoczesne mieszkania po remoncie

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zapoznaj się z zastrzeżeniami prawnymi do niniejszego wpisu tutaj.

 

Zobacz również:

 

 

Udostępnij: