Zakup mieszkania – Q&A

Jak z rozwagą kupić mieszkanie?

Aby rozsądnie kupić mieszkanie, każdy powinien przejść przez proces następujących kroków:

 1. Poznanie i oswojenie się ze swoimi potrzebami i możliwościami
 2. Określenie planowanej kwoty inwestycji
 3. Zweryfikowanie lokalizacji
 4. Sprawdzenie wiarygodności deweloperów/sprzedawców
 5. Wybranie odpowiedniego mieszkania
 6. Podpisanie umowy przedwstępnej
 7. Złożenie wniosków kredytowych
 8. Podpisanie umowy deweloperskiej
 9. Podpisanie aktu notarialnego
 10. Wpis do księgi wieczystej
 11. Odbiór mieszkania
 12. Urządzenie mieszkania
 13. Czerpanie radości z efektu końcowego

Zazwyczaj zakupu mieszkania dla siebie, dokonujemy raz w życiu. W związku z tym, warto konsultować każdy etap z osobami bardziej doświadczonymi. Dopytuj znajomych, którzy kupili już swoje cztery ściany, co by zmienili lub usprawnili w procesie nabywania mieszkania. Na jakie elementy czy paragrafy nie zwrócili uwagi. Czerp od nich wiedzę i inspirację. Zakup mieszkania, to świetna okazja do nauki na cudzych błędach. Z racji tego, że własny kąt kupujemy zazwyczaj raz w życiu, nie będziemy mieli okazji na naprawę swoich błędów w kolejnym mieszkaniu.

Bądź ostrożny podczas podpisywania umów i zobowiązań. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zweryfikuj wszystkie ukryte gwiazdki i odnośniki. Świadomie i bez emocji podejmij ostateczną, a zarazem kluczową decyzję.

Jeśli jesteś dopiero na początku całej przygody zakupu mieszkania, zobacz o co warto zadbać na samym początku: https://dobrzezamieszkasz.pl/jak-kupic-mieszkanie

Ile czasu trwa zakup mieszkania?

 

Nie możemy jednoznacznie określić, ile czasu będzie trwał zakup mieszkania w Twoim przypadku. Czas ten zależy od świadomości swoich potrzeb, możliwości finansowych oraz odpowiedniego przygotowania do tego zakupu.

Dla jednych proces zakupu mieszkania, rozpoczyna się od podjęcia decyzji o odkładaniu pieniędzy na ten szczytny cel. Dla innych natomiast, od momentu zgromadzenia kapitału i przeglądania pierwszych ofert na poważnie. Wszystko zależy od Twojego punktu widzenia.

Proces zakupu mieszkania od pierwszych poszukiwań do momentu podpisania umowy deweloperskiej, najczęściej trwa od 3-6 miesięcy. Czas uzależniony jest od szybkości znalezienia wymarzonego mieszkania oraz od sposobu finansowania inwestycji.

Jeśli planujesz kupić mieszkanie, dobrze jest dużo wcześniej zebrać opinie od znajomych. Powinny one dotyczyć poznanych deweloperów i konkretnych lokalizacji. Można od nich zaczerpnąć również inspiracje i wskazówki do urządzenia mieszkania. Precyzyjnie określone potrzeby oraz świadomość elastyczności w konkretnych decyzjach z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Aby skrócić czas poszukiwań, z pewnością pomoże Ci określenie swoich potrzeb. Jak to zrobić zobacz tutaj: https://dobrzezamieszkasz.pl/mieszkanie-marzen

 

Od czego zacząć zakup mieszkania?

 

Na początek poznajcie swoje potrzeby i marzenia. Wypiszcie je na kartkach.

Wypisując swoje potrzeby, bierzcie pod uwagę różne aspekty: lokalizację w kontekście dzielnicy, najbliższe otoczenie, wygląd budynku i kubaturę mieszkania.

Następnie podzielcie je ze względu na CZAS, w którym dana potrzeba się pojawi. Czy aby wszystkie pragnienia będą ważne jutro, za 5 lub 10 lat?

Może inne mieszkanie będzie idealnym dzisiaj, a inne za 5 lat?

Dobrze wykonana analiza pomoże Wam świadomie podejmować decyzje. Dzięki niej rozstrzygniecie, które mieszkanie jest dla Was lepsze!

Czytaj więcej:  https://dobrzezamieszkasz.pl/jak-szukac-mieszkania

 

Idealna lokalizacja – co to jest?

Definicja idealnej lokalizacji nie istnieje :). Są to indywidualne preferencje każdej z osób. Składają się na nią bardziej ogólne aspekty, takie jak: odległość od pracy czy rodziny, usytuowanie względem tras szybkiego ruchu i innych źródeł hałasu. Należą do nich także bardziej precyzyjne warunki, określające bliskość przystanku czy wiat śmietnikowych.

Bardzo często wybór lokalizacji idzie w parze z ceną mieszkania. Decydujemy się na dalszą lokalizację, zyskując bardziej atrakcyjną kwotę do zapłacenia. Rezygnujemy z większego komfortu na dzień dzisiejszy, na rzecz materialnej korzyści.

Jeśli planujesz kupić mieszkanie, warto dokładnie zweryfikować tę korzyść! Poszukać alternatyw! I sprawdzić, czy aby na pewno Twój komfort nie jest wart więcej?

Pamiętaj, aby wymarzoną lokalizację sprawdzić również pod kątem cen: https://dobrzezamieszkasz.pl/cena-mieszkania

 

Jak kupić tanie mieszkanie?

Najtańsze mieszkania na rynku to te kupowane za gotówkę :). Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Po pierwsze nie musimy za nie płacić prowizji do banku, a po drugie możemy z niego najszybciej czerpać korzyści. Wiąże się to chociażby z brakiem kwoty za wynajem.

Jeśli jednak potrzebujesz zaciągnąć kredyt, koniecznie zweryfikuj całościową kwotę kredytu. W obliczeniach weź pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe. Każde nawet 10 zł co miesiąc w skali okresu kredytowego to suma warta uwagi! Nie przepłacaj bez potrzeby.

Tańsze mieszkania z pewnością znajdziemy w mniejszych miejscowościach lub na przedmieściach. Jeśli bierzesz takie rozwiązanie pod uwagę, warto wcześniej przeanalizować koszty i czas dojazdu np. do pracy. Mieszkanie to, może złudnie wydawać się tańsze. Tymczasem, po przeliczeniu kosztów paliwa oraz straconego czasu, może się okazać droższe.

Sprawdź średnie ceny mieszkań z Urban.One: https://dobrzezamieszkasz.pl/cena-mieszkania

 

Mieszkanie blisko uczelni

Każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy. Jej ocena zależy jednak od sytuacji życiowej w jakiej się znajdujemy. Dla jednych mieszkanie blisko sggw, sgh czy politechniki będzie spełnieniem marzeń, dla innych wręcz męczarnią. Jeśli myślisz, aby kupić mieszkanie w lokalizacji blisko uczelni, przeanalizuj wszystkie plusy i minusy.

 

PLUSY

 • Tętniąca życiem okolica
 • Bliska lokalizacja pubów, kebabów, pizzerii i sklepów
 • Duża ilość studentów w pobliżu
 • Mieszkanie łatwe do wynajęcia
 • Dobra komunikacja

 

MINUSY

 • Wieczorne imprezy
 • Duże zagęszczenie ludzi w ciągu dnia
 • Zatłoczona komunikacja miejska w godzinach porannych

 

 

Mieszkanie blisko skm, stacji kolejowej?

Na przedmieściach oraz w mniejszych miejscowościach, będzie to z pewnością najdroższa lokalizacja w danej okolicy. Jednak cenowo i tak atrakcyjniejsza od tej w dużych miastach. Jakie są plusy i minusy jeśli planujesz kupić mieszkanie w takiej lokalizacji?

PLUSY:

 • Dobra komunikacja
 • Rozwinięta infrastruktura
 • Akceptowalny stosunek jakości do ceny
 • Duża różnorodność społeczeństwa

 

MINUSY:

 • Hałas jeżdżących pociągów
 • Duże zgromadzenie ludności
 • Sypialnia dla dużych aglomeracji, centrum miast
 • Mniej atrakcji kulturalnych
 • Klimat mniejszego miasta
 • Większa rozpoznawalność osób

Znalazłeś dwie świetne oferty mieszkań i nie wiesz na którą się zdecydować?

 

Na samym początku… GRATULUJĘ! Znalezienie tego wymarzonego mieszkania, nie jest łatwym zadaniem. Bardzo często wybór mieszkania to kompromis między ceną, lokalizacją a oczekiwaniami. Ważne jest, aby ten złoty środek był dla Ciebie satysfakcjonujący i zgodny z Twoimi potrzebami i oczekiwaniami.

Podczas zakupu mieszkania, a najlepiej przed jego wyborem, dobrze jest na chwilę się zatrzymać i przeanalizować swoje potrzeby. Określić specyfikę ogólnej lokalizacji, najbliższego otoczenia, wyglądu budynku oraz samego mieszkania. Należy przeanalizować także swój codzienny tryb życia. Dlaczego najlepiej zrobić to przed poszukiwaniami? Bo nie ograniczamy swoich odpowiedzi, poprzez dopasowanie ich do ofert rynkowych. Możemy sobie pozwolić na większą swobodę i przemyślenie wszystkich swoich oczekiwań.

Szukaj rozwiązań pasujących do Twoich oczekiwań, a nie dopasowuj ich do oferty! Przewrotnie może się okazać, że lepszym wyborem dla Ciebie będzie mieszkanie z rynku wtórnego, niż wymarzony stan deweloperski.

Jeśli taką analizę mamy wykonaną wcześniej, to z łatwością podejmiemy decyzje, które mieszkanie wybrać. Wypisane cechy wymarzonego lokum, pozwolą Ci łatwo porównać dwa mieszkania.

Jeśli nie wiesz czym jest analiza potrzeb, zobacz tutaj: https://dobrzezamieszkasz.pl/mieszkanie-marzen

 

Ile metrów kwadratowych powinno mieć moje nowe mieszkanie?

Często w różnych raportach sponsorowanych przez deweloperów, publikowane są różne wytyczne. Na portalach mieszkaniowych i innych podobnych serwisach, możemy spotkać m.in. takie dane: 56m2- najlepsze dla rodziny dwuosobowej, 36 m2 idealne dla pary… ale czy tak naprawdę jest?

Otóż nie! Ilość metrów idealnych dla danej rodziny, powinna być rozpatrywana indywidualnie. Niektóre mieszkania są bardzo funkcjonalne, inne wręcz przeciwnie. Czasem dodatkowe 5m2, za które musimy dopłacić nie sprawi, że będziemy w tym mieszkaniu czuć się swobodniej. A już na pewno nie jest to równoznaczne ze zmieszczeniem większej ilości szaf lub wygospodarowaniem miejsca na dodatkowy blat roboczy.

Wybierając mieszkanie, dokładnie przeanalizuj jego rzut budowlany. Przed podjęciem decyzji skonsultuj go z architektem, który już na tym etapie zaproponuje Ci wstępną aranżację. Pokaże Ci także możliwości modyfikacji tego rzutu oraz wyłapie ewentulane błędy.

Można powiedzieć, że konsultacja u architekta to dodatkowy koszt. To prawda… ale czasem może się okazać, że mieszkanie o kilka metrów mniejsze, może być dla Ciebie wygodniejszym rozwiązaniem.W przeciwieństwie do większego mieszkania, z pozornie większą ilością metrów do zagospodarowania. W myśl powiedzenia: małe dziecko – mały kłopot, duże dziecko – duży kłopot. Łatwo jest kupić mieszkanie, jednak trudniej znaleźć mieszkanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Nawet o trzy metry mniejsze mieszkanie, w którym płacisz ok. 7 tys za metr, to duży zysk dla Ciebie :)! Z pewnością miałbyś pomysł, co zrobić z kwotą 21 tysięcy zł + odsetki.

Więcej zobacz tutaj: https://dobrzezamieszkasz.pl/jaki-metraz-mieszkania-wybrac-okresl-swoje-potrzeby

 

W którym banku dostanę najlepszy kredyt hipoteczny?

Najlepszy kredyt hipoteczny to pojęcie względne. Dla jednych będzie to kredyt na największą sumę zdolności kredytowej, a dla drugich najniższe koszty dodatkowe. Inni znowu, docenią najniższą ratę miesięczną.

Każdy posiada swój indywidualny cel, z którym idzie do banku. Doradca przeprowadzi z nami wstępną rozmowę i będzie robił wszystko, aby spełnić nasze oczekiwania. Następnie my wybieramy bank, który zaproponuje nam najlepszą i spełniającą nasze oczekiwania ofertę.

Nie mamy jednak pewności, że wybrana oferta kredytowa okaże się finalnie najlepszą na rynku. Bardzo mały procent osób zaciągających kredyt hipoteczny, patrzy na całościowy koszt, który będzie musiało oddać do banku. W skład tej sumy wchodzi nie tylko wartość kredytu i odsetek, ale również koszty ubezpieczeń i dodatkowych usług. Zaliczamy do nich karty kredytowe, założenie konta itd.

Porównując oferty banków, patrz na całkowity koszt kredytu wraz z sumą obciążeń dodatkowych. Najniższa rata lub określenie wysokiej zdolności kredytowej mogą być ważne. Ale czy warto się na nich skupiać, kosztem kilkudziesięciu tysięcy zł? Pamiętaj aby to zweryfikować!

Więcej o kredycie hipotecznym znajdziesz tutaj: https://dobrzezamieszkasz.pl/category/krok-iii-kredyt-hipoteczny-jak-wybrac

Czy warto iść do doradcy kredytowego?

Krążą mity, że nie ma po co iść do doradcy kredytowego, bo kredyt hipoteczny zaciągnięty bezpośrednio z banku będzie tańszy.

Zgodzę się z tym tylko wtedy, gdy doradca dolicza sobie wysoką prowizje za usługi. Wtedy kredyt dużo atrakcyjniej zaciągnąć w banku.

Doradcy kredytowi często posiadają specjalne rabaty dla klientów. Dzięki temu, są nam w stanie zaproponować ofertę taką samą jak w banku. Co najważniejsze pokazują nam ofertę kilku banków na raz. Możemy porównać te propozycje podczas jednej wizyty, nie tracąc czasu na odwiedzanie kilku banków.

Konsultacja u doradcy kredytowego jest darmowa, więc nic nie tracimy. Z pewnością zyskujemy natomiast większe zaangażowanie osoby sprzedającej! Doradcy pracują na prowizji, stąd to im zależy, aby dobrze się nami zaopiekować. Ich obowiązkiem jest także dostarczenie wszystkich potrzebnych informacji na czas.

Aby się upewnić, że zrobiliśmy wszystko co mogliśmy, przed podpisaniem umowy możemy również iść sprawdzić ofertę w banku. Jednak podczas podejmowania ostatecznej decyzji, pamiętajmy o wartości bezcennej jaką jest zaangażowanie sprzedawcy.

 

Kalkulator kredytu hipotecznych – z jakiego warto korzystać?

 

Na rynku spotkamy wiele kalkulatorów kredytowych. Znajdziecie wersje bardziej techniczne, przeznaczone do twardych wyliczeń rat kredytu oraz intuicyjne, przedstawione w formie ładnych aplikacji.

Wybierając kalkulator kredytowy trzeba pamiętać, aby wybrać taki, który będzie uwzględniał wszystkie koszty dodatkowe kredytu. Dzięki temu, będziecie mogli zobaczyć faktyczny koszt kredytu jaki poniesiecie.

Dla mnie, bardzo ważną cechą była również intuicyjność. Wpisywanie twardych danych za pośrednictwem komend, było dla mnie męczące już przy drugim wyliczeniu. Traciłam przez to mobilizację do przeprowadzania dokładnych badań ofert.

Po wybraniu kalkulatora kredytowego, “pobawcie” się nim i wypróbujcie jego funkcje. Przeprowadźcie klika symulacji w różnych przypadkach: wzrostu Wiboru, wcześniejszego spłacania rat, kosztów dodatkowych, itp. Sprawdźcie czy w każdej z tych sytuacji, wybrany kredyt nadal jest najbardziej atrakcyjną ofertą.

Jeśli jeszcze nie macie w tym doświadczenia, polecam kalkulator Marcina Iwucia. Więcej o kalkulatorze znajdziecie tutaj: https://dobrzezamieszkasz.pl/kredyt-hipoteczny-na-jakie-mieszkanie-cie-stac

Które mieszkanie jest słoneczne?

Najprostsza odpowiedź: te, które są skierowane najbardziej na południe. Jednak nie możemy analizować tego aspektu tak ogólnikowo!

Słoneczne mieszkanie, to bardzo często subiektywny odbiór. Uzależniony jest on od trybu życia jaki prowadzisz.

Być może dla Ciebie, mieszkanie słoneczne będzie równoznaczne z wpadającymi przez okna promieniami słońca. Będą Ci towarzyszyły w sypialni podczas budzenia lub w kuchni w czasie śniadania. Resztę dnia spędzasz natomiast poza domem i nie jest to dla Ciebie istotne.

Dla innej osoby bardzo ważne jest słońce w godzinach popołudniowych oraz jego zachód oglądany z salonu. Jednocześnie taka osoba, może sobie cenić brak słońca w sypialni o poranku.

Analizując nasłonecznienie, trzeba pamiętać o analizie najbliższej zabudowy i drzewostanu. Mimo idealnego ułożenia mieszkania względem stron świata, może się okazać, że mieszkania na parterze i tak będą pozbawione oczekiwanego dopływu promieni słonecznych. Naturalne światło i poczucie przyjemnego ciepła, zostanie zatrzymane przez wysokie drzewa lub okoliczne budynki.

 

Udostępnij: